RTÜK’ten TV5’e ceza

RTÜK, Etyen Mahçupyan’ın konuk olduğu programda dile getirdiği sözler nedeniyle TV5’e ceza kesti


TV5’te Etyen Mahçupyan’ın konuk olduğu programda söyledikleri RTÜK tarafından “fişleme, kişisel alana müdahale, iftira” olarak nitelendirilerek ceza verildi.

Mahçupyan’ın dile getirdiği “Aynı şekilde medya operasyonu yapıldı. B.A.’nın kardeşi S.A., bütün medyayı kontrol eden kişi haline getirildi ve onların altında da meselâ bu pelikan hikayesini gördük değil mi? Zaten o pelikan hikayesi, şu andaki adı AK Parti olan partinin fıtratını da söylüyor. Yani pelikancı denen insanlar T. E’ye rağmen yapmadılar bunları…” şeklindeki ifadeleri, RTÜK tarafından cezaya gerekçe gösterildi.

Aynı gerekçede, “İfade ve ithamlar neticesinde bir grubu hedef haline getirerek ve belirli olay ya da durumlarla ilgili olarak sorumlu tutarak toplumu ayrıştırıcı bir üslup kullanıldığı, kamuoyunda ‘pelikan’ veya ‘pelikan dosyası’ olarak bilinen bir yapı ya da oluşumla ilgili olarak siyasi ve sosyal kimlikleri kamuoyunda bilinen isimlerin sorumlu tutularak hedef alındığı, ‘şucu’ veya ‘bucu’ denilerek varlığı ispatlanamayan dedikodu düzeyinde fişleme sayılabilecek ifadeler ile kişisel alanlarına müdahale edildiği, dolayısı ile eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü iftira ve itham niteliğinde ifadeler kullanıldığı kanaatine varılmıştır” denildi.

TV5 yönetimi, RTÜK ve idare mahkemesine itiraz edeceklerini belirterek, toplumun her kesimine hitap eden yayıncılığını sürdüreceklerini belirtti.