Haftanın sansür gündemi

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’a saldırı, Kürtçe şarkıda ritim tutanlara soruşturma, Boğaziçi’nde atanan yönetimin caz derslerini kaldırması ve haftanın engellenen içerikleri… 13-20 Eylül 2021 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın saldırıya uğradı: (15 Eylül) Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, hafta sonu gerçekleşen TKP mitingi sonrasında saldırıya uğradı. Aydın yaptığı sosyal medya paylaşımında, kendisine saldıranların bulunamamasını eleştirdi.

Kürtçe şarkıda ritim tutanlara soruşturma: (16 Eylül) Batman’da düzenlenen bir mitingdeki Kürtçe şarkıya eşlik ederek halay çeken 13 kişi hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Mardin’de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı: (20 Eylül) Mardin Valiliği, kentteki eylem ve etkinlik yasağının 15 gün süreyle uzatıldığını duyurdu. Valilik kararında Musa Anter’in ölüm yıldönümü anmalarını yasak için gerekçe gösterdi.

AYM: “Özgür Gündem okuyucularının ifade özgürlüğü ihlal edildi:” (20 Eylül) Anayasa Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının basın ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna dair kararının gerekçesini açıklarken, okuyucu sıfatıyla bireysel başvuru yapan kişilerin de mağdur olduklarına hükmetti.

Boğaziçi’nin atanan yönetimi, caz derslerini kaldırdı: (20 Eylül) Melih Bulu’nun görevinden alınmasının ardından Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Naci İnci ve yönetimi güz döneminin başlamasına kısa zaman kala, üniversitede 16 senedir caz dersleri veren Seda Binbaşgil’in derslerinin kaldırıldığını duyurdu.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (13-20 Eylül) Sezgin Baran Korkmaz’la İrfan Fidan’ın mesajlaştığı iddialarına ve çete lideri Sabri Çelebi ile ilgili haberlere erişim engeli getirildi.