Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin 16 kişinin yargılandığı davada Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi


Gezi Parkı eylemlerine ilişkin 16 kişinin yargılandığı dava bugün görüldü. Silivri Cezaevi Kampüsü’nde görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Osman Kavala’nın yanı sıra tutuksuz sanıklar, Yiğit Aksakoğlu, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Can Atalay, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman katıldı. Mahkeme, oy çokluğuyla iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 8-9 Ekim’de Silivri’de görülecek.

Duruşmanın 625 gündür tutuklu bulunan Kavala, yaklaşık sekiz ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen Yiğit Aksakoğlu, tutuksuz yargılanan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevresel Etki Değerlendirme Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, Bianet yazarı Çiğdem Mater, Açık Toplum Vakfı Yönetim ve Danışma Kurulu Başkanı, Yale Üniversitesi Brookings Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı Ali Hakan Altınay, avukat Can Atalay, şehir plancısı ve akademisyen Tayfun Kahraman ve sinemacı Mine Özerden’in avukatları savunma yaptı.

Savcı savunmaların ardından avukat beyanlarına herhangi bir diyeceği olmadığını belirterek taleplerini şu ifadelerle aktardı: “Kıymetlendirilen delillerin çıkarılması talebinin reddi. Ekmekçi’nin istinabe yoluyla ifadesinin alınmasının talebinin reddi ve savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılması. Kavala’ya atılı suçun katalog suç olmasından ötürü ve tutuklama tedbirinin AİHM kararıyla ölçülü ve uyumlu olması nedeniyle tutukluluk halinin devamı.”

Sanıklardan gazeteci Can Dündar ve İnanç Ekmekçi ise yurt dışında bulunduğundan duruşmada yoktu. Davanın diğer sanıkları arasında şu isimler yer alıyor: Mehmet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Tüylüoğlu, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi.