Kavala, AİHM kararına rağmen tahliye edilmedi

Gezi Parkı davasında Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı çıktı, duruşma 28 Ocak’a ertelendi


Gezi Parkı eylemlerine ilişkin 784 gündür tutuklu bulunan iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve 15 sanığın yargılandığı davanın 4. duruşması bugün Silivri’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Duruşmada, savcının, Kavala’nın tutukluluğunun devam etmesi yönündeki mütalaasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutukluluğa devam kararı verdi. Mahkeme, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olan Mevlüt Saldoğan’ın aralarında bulunduğu polislerin ve Hazine’nin katılma taleplerinin de kabulüne karar verdi. Sonraki duruşma 28 Ocak’ta görülecek.

Duruşmada dinlenen tanık polisler, protestolar sırasında sanıkları şiddet içerikli olaylarda ve yardım alırken görmediklerini belirtirken avukatlar, AİHM’nin ihlal kararı doğrultusunda Osman Kavala’nın tahliyesini talep ettiler. 

10 Aralık’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Osman Kavala’nın yaptığı başvuruda ihlal kararı vermişti. Mahkeme, “yetkililerin, başvurucunun ilk ve devam eden duruşma öncesi tutukluluğunun makul şüpheye dayanan tarafsız bir değerlendirme sonucunda olduğunu gösteremediği” tespitini yaparak Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına karar vermişti.

Davada sanıklar, “hükûmeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle toplamda 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor. İddianamede 746 müşteki yer alıyor. Müştekilerin başını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 61. hükûmetin bakanları çekiyor.