Gezi davasının sitesine erişim engeli

Gezi Parkı davasyla ilgili gelişmeleri aktaran geziyisavunuyoruz.org sitesine Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim engeli getirildi


Gezi Parkı davasıyla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme amacıyla açılan geziyisavunuyoruz.org sitesi, Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararıyla erişime kapatıldı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, 16 Temmuz 2019’da verdiği bu kararı, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a dayandırdı.

Siteye girilince, “Bu internet sitesi hakkında ANKARA 3. SULH CEZA HÂKİMLİĞİ tarafından verilen 16/07/2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı karara istinaden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” yazısı çıkıyor.

20 Mayıs’ta yayına başlayan sitede, aralarında Osman Kavala, Mücellâ Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay da olmak üzere toplam 16 kişinin yargılandığı davayla ilgili gelişmeler, davaya ilişkin iddianamenin özeti, yargılananların mahkemede yapılan sorguları, dava sırasında çizilen karikatürler, ayrıca Gezi Parkı eylemlerinde çekilen fotoğraf ve videolar yer alıyordu.