Haftanın sansür gündemi

Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin’in tutuklanması, müzisyen Mehmet Dudarık’a konser sonrası saldırı, MKM konserine kaymakamlık engeli ve YTÜ’de akademisyen Uğur Kutay’a soruşturma… 12 – 26 Aralık 2022 tarihleri arası sansür gündemini sizler için derledik


ATV’de Kürtçe konuşmaya sansür: (14 Aralık) ATV’de yayımlanan Esra Erol’da adlı gündüz kuşağı programına katılan bir kadının kızına sarılıp Kürtçe konuştuğu esnada canlı yayının sesi kapatıldı.

Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin tutuklandı: (19 Aralık) Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin, yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel için Ankara Tuzluçayır’da çekim yaparken kadraja giren polis aracındaki polislerin şikayeti sonucu gözaltına alındıktan sonra “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Müzisyen Mehmet Dudarık’a konser sonrası saldırı: (19 Aralık) Müzik grubu Piiz’in davulcusu Mehmet Dudarık, 14 Aralık günü Ankara’da konser verdikleri eğlence mekânında dans ederken ayağına bastığını iddia eden bir kişinin saldırısına uğradı ve yoğun bakıma kaldırıldı. Yaklaşık bir hafta sonra yoğun bakımdan çıkartılan Dudarık’ın sağlık durumu iyiye gidiyor.

Küçükçekmece Kaymakamlığı MKM konserini yasakladı: (19 Aralık) Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 17 Aralık’ta Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde düzenlemek istediği 31. yıl dönümü kutlaması kaymakamlık tarafından yasaklandı.

YTÜ’den Uğur Kutay’a soruşturma: (20 Aralık) Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat Bölümü öğretim üyesi Dr. Uğur Kutay’a bir derste kullandığı ifadeler nedeniyle “dini değerlere hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı ve derslerine ara verildi.

RTÜK’ten Halk TV’ye, TELE 1’e ve FOX TV’ye ceza: (22 Aralık) RTÜK’ün CHP’den üyesi İlhan Taşcı, üst kurulun Halk TV’ye, TELE 1’e ve FOX TV’ye çeşitli idari para cezaları verdiğini duyurdu.