Antalya’da Kürtçe şarkı eşliğinde halay çeken üniversite öğrencilerine saldırı

Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde bir grup, kampüs içerisinde şarkı söyleyip halay çeken Kürt üniversite öğrencilerine saldırdı


Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde bir grup, 23 Mayıs 2022 akşamı kampüs içerisinde şarkı söyleyip halay çeken Kürt üniversite öğrencilerine saldırdı. Antalya Özgür Öğrenci İnisiyatifi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kürt öğrencilere saldırı sırasında üniversiteye bağlı özel güvenlik birimlerinin saldıran gruba destek verdiğini belirtti. Saldırı aynı hesaptan; “Üniversite içerisinde Kürtçe şarkı söyleyip halay çektiğimiz için bir grup ülkücü faşist çete, ÖGB’nin de desteğiyle bize saldırmaya çalıştı. #AkdenizdeFasistSaldiri” iletisiyle duyuruldu.

Antalya Özgür Öğrenci İnisiyatifi saldırıya dair paylaştığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Akdeniz Üniversitesi’nde Kürtçe şarkı söyleyip halay çektiğimiz için ülkücü faşist çeteler ÖGB’nin de desteğiyle bizlere saldırmaya çalıştı. Biz yurtsever öğrenciler olarak devrimci özsavunmamızla gereken cevabı verdik ve vermeye devam edeceğiz! Bu saldırıların ilk olmadığını ve son olmayacağını da biliyoruz. Tüm saldırılara rağmen direnişimizi büyütüyor ve kampüslerimizi terk etmiyoruz!”