HDP ve CHP’den üç ismin vekilliği düşürüldü

HDP’li Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri düşürüldü


TBMM Genel Kurulu’nda, cezaları onanan ancak Anayasa Mahkemesi’nde dosyaları henüz karara bağlanmamış olan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü.

Kararın hemen ardından, TBMM sitesinde 3 milletvekilinin ismi hızlıca mevcut listeden kaldırılarak, “milletvekilliği sona erenler” listesine eklendi ve “Anayasaya göre milletvekilliğinin düşmesi” notu düşüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “Terör örgütü PKK’ya üye olmak” suçundan yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında verilen 6 yıl 3 ay, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkındaki 9 yıl hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce 24 Eylül 2019’da onanmıştı.

CHP’li Berberoğlu ise MİT tırları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası almış ve bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı. Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verilmişti. Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM’de bekletiliyordu.

TBMM Genel Kurulu’nda üç vekil hakkında çıkan kararın ardından bir grup milletvekili TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un makamı önünde protesto gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, makam girişine Anayasa kitapçığı bıraktı.