Haftanın sansür gündemi

Müzisyen Onur Şener’in bilmediği istek şarkıyı çalmadığı için öldürülmesi, ‘Demokratik Modernite’ dergisi çalışanına tutuklama, hedef gösterilen İrem Derici’nin konserine iptal ve müzisyenler Mikaîl Aslan’dan ve Ayfer Düzdaş’dan çeşitli sansür iddiaları… 27 Eylül – 4 Ekim 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Hedef gösterilen İrem Derici’nin Elazığ konseri iptal edildi: (28 Eylül) İrem Derici’nin Elazığ’daki “Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali” kapsamında vereceği konser Hür Dava Partisi’nin (HÜDA-PAR), Saadet Partisi’nin ve Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermeleri sonucunda iptal edildi.

Demokratik Modernite dergisi çalışanı tutuklandı: (28 Eylül) 25 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tekirdağ il kongresinde, Demokratik Modernite dergisini satarken gözaltına alınan dergi çalışanı Ramazan Dişarı, 26 Eylül’de sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüte finansman sağlamak’ suçlarıyla tutuklandı.

Müzisyenler Mikaîl Aslan’a ve Ayfer Düzdaş’a sansür iddiaları: (29 Eylül) Müzisyen Ayfer Düzdaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı konser başvurusuna yedi aydır cevap alamadığını söyledi. Müzisyen Mikaîl Aslan ise Bingöl Üniversitesi’ndeki konseri için kiralanacak salona fahiş fiyat istendiğini ve mali sansür uygulandığını söyledi.

İdil Kültür Merkezi’ne polis baskını: (29 Eylül) Grup Yorum’un çalışmalarını sürdürdüğü Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’ne polisin 29 Eylül’de baskın yaptığı öğrenildi.

Müzisyen Onur Şener, bilmediği istek şarkıyı çalmadığı için öldürüldü: (3 Ekim) Ankara’daki bir eğlence mekanında kendisinden istenilen şarkıyı bilmediğini söyleyen ve çalmayan müzisyen Onur Şener, mekan çıkışında üç kişinin saldırısı sonucu ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Şener tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Mikaîl Aslan davet edildiği belediye festival programından çıkarıldığını duyurdu: (4 Ekim) Müzisyen Mikaîl Aslan, İstanbul Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği “7. Kardeş Kültürlerin Festivali”ne önce davet edildiğini sonrasında da festival programından çıkartıldığını duyurdu.