Koç Üniversitesi’nde basın özgürlüğü sunumuna sansür

New York City University’de akademisyen olan Yasemin Yılmaz’ın Koç Üniversitesi’nde yapacağı basın özgürlüğü konulu sunum “politik hassasiyetler” gerekçe gösterilerek iptal edildi


Koç Üniversitesi’nde Türk Siyasi Ekonomi Topluluğu (TPES) tarafından 5. kez düzenlenen Disiplinlerarası Atölye kapsamında New York City University’de öğretim görevlisi olan Yasemin Yılmaz’ın sunumu “politik hassasiyetler” gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Bianet’in haberine göre 20 ve 21 Temmuz’da Türkiye ve Latin Amerika’nın Karşılaştırmalı Perspektifi başlığıyla gerçekleşecek atölyede Yılmaz, Elit İlgi Alanları ve Medya Baskısı: Türkiye ve Venezuela’daki Durumlar başlığıyla sunum yapacaktı.

Sunumunun iptal edildiğini Facebook hesabından duyuran Yılmaz, Koç Üniversitesi’nden kendisine gönderilen yazıyı ve sunumun girişini de paylaştı. Yılmaz, organizatörlerin belgelerini iki ay önce kabul ettiğini hatırlatarak şunları dile getirdi:

“20-21 Temmuz’da Koç Üniversitesi’nde düzenlenecek atölyedeki sunumum iptal edildi. Belgelerim iki ay önce kabul edilmiş olmasına rağmen, organizatörler bugün sunumumun, ‘Türkiye’deki sıradışı koşulların akademik işlere getirdiği olası sonuçları düşünüldüğünde, siyaseten çok hassas’ bulunduğunu bildirdiler. Öncelikle, organizatörlere en azından bu akademik argümanımı doğruladıkları için teşekkür ederim. Her ne kadar Türkiye’deki akademik durum şüphesiz şu an sıra dışıysa da bu durum kesinlikle otosansür ve üniversite kapılarının arkasında basit bir tartışma yürütemeyecek kadar korkak akademisyenlerle daha iyiye gitmeyecek. Korkulara ve gelebilecek tepkilere göre konferansı tekrar düzenlemek -yalnızca sunum başlıkları ve özetlerine bakarak- statükonun bu aşırılığını korumasını sağlayacaktır.”

Yılmaz’ın sunumu, Türkiye ve Venezuela’daki basın özgürlüğünü ele alıyor ve elitlerin hükümetin siyasi/ekonomik projeleri desteklediği noktada ifade özgürlüğünden feragat edeceklerini iddia ediyordu.