Bandırma Belediyesi tiyatro festivalini iptal etti

Kadın Oyunları Festivali’nin Bandırma ayağı hiçbir gerekçe gösterilmeden festivale 15 gün kala iptal edildi


Evrensel’de yer alan habere göre Kadın Oyunları Festivali’nin Bandırma ayağının, tekrar aday gösterilmeyen Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildiği belirtildi.

Festival yönetimi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, kültür müdürünün iptal tebliğine cevaben; “Sadece festivalin iptal edilmediğinin, bu kararla tiyatro kurumlarının, oyuncuların, teknik personellerin ve hatta onların ulaşımlarını sağlayan şoförlere kadar büyük bir yapının mağdur edildiği” vurgulandı.

Kararın tekrar gözden geçirilmesini ve tiyatro emekçilerinin ekmek paraları ile oynanmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını yetkililere ısrarla bildirmelerine rağmen tüm çabalarının sonuçsuz kaldığını aktaran festival yönetimi; üç yıldır Bandırma’da bu festivali gerçekleştirdiklerini ve dördüncüsü için kasım ayından bu yana Bandırma Belediyesi yetkilileri ile festivalin rutin sürecinin başlatıldığını, gerekli tüm ön hazırlıkların bitirildiğini belirtti. Alınan bu kararla sadece festival ve tiyatro ekiplerinin değil aynı zamanda Bandırma halkının da cezalandırılmış olduğunu dile getirdi.

Festivalin rutin olarak yapıldığı iki farklı kentte daha mevcut başkanların aday gösterilmediğini ancak bu başkanların böyle bir yaklaşımda hiçbir zaman bulunmadıklarını söyleyen festival yönetimi, alınan bu kararla sadece festival ve tiyatro ekiplerinin değil aynı zamanda Bandırma halkının da cezalandırılmış olduğunu dile getirdi.

Kadın Oyunları Festivali yönetimi, ilerleyen zamanlarda saygıdeğer Bandırma halkı ile elbette yeniden buluşacaklarını ve bugüne kadar festivale samimi olarak katkı sunan Bandırma Belediyesi emekçilerine de sonsuz teşekkürler ettiklerini bildirerek açıklamasını tamamladı.