Metin Uca’nın Osmaniye’deki gösterisi iptal edildi

Metin Uca, 2 Şubat’ta gözaltına alınıp aynı gün serbest bırakıldıktan sonra Osmaniye’de yapacağı gösterinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından iptal edildiğini duyurdu


Televizyon programcısı Metin Uca, sosyal medya hesabından “Sevgili Osmaniyeliler! Ben Metin gelemiyorum. Neden mi?” ifadeleriyle paylaştığı bir videoda 12 Şubat’ta Osmaniye’de yapacağı gösterinin iptal edildiğini açıkladı. Uca, paylaşımında şu açıklamayı yaptı:

“Çünkü Osmaniye’de ayın 12’sinde oynayacağımız gösterimiz il kültür turizm müdürlüğü tarafından iptal edildi. Fatih Sultan Mehmet’in deniz kabuklarına olan merakı ve bunun kitapta yer alışını yanlış değerlendiren biri nedeniyle geçirmiş olduğumuz soruşturmanın ilk sonucu bu oldu. 200’ü aşkın bilet satılmıştı. Ben kendi adıma başkaları için tüm Osmaniyelilerden özür diliyorum efendim.”

Metin Uca, 2 Şubat tarihinde İstanbul Havalimanı’ndaki kimlik kontrolü esnasında hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış, dört buçuk saat sonra serbest bırakılmıştı. Olayın 12 Ağustos 2022’de Edremit’teki gösterisi sırasında bir izleyicinin 155’i arayarak “Devlet büyüklerine hakaret ediliyor” şikayeti üzerine ifadesinin alınması ile ilgili olduğunu aktarmıştı.