Hakkari Valiliği için COVID-19 yasaklama gerekçesi olmaya devam ediyor

Hakkari Valiliği, 15 gün boyunca il genelinde her türlü eylem ve etkinliği yasakladı. Tüm tedbirlerin kalkmış olmasına rağmen, yasaklama gerekçeleri arasında COVID-19 salgını da var


Hakkari Valiliği, 21.06.2023’te ilan ettiği yasaklama kararında “miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, mobil vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtmak, drone, paramotor/planör vb. her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum/kuruluşları hariç olmak üzere anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, tiyatro,  skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma vb. türdeki her türlü eylemlerin, etkinliklerin ve faaliyetlerin” 21.06.2023 ve 05.07.2023 tarihleri arasında 15 gün boyunca yasaklandığını açıkladı.

Kamu düzeni, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, milli güvenlik gibi mülki idare tarafından sıkça kullanılan ancak gerekçelendirilmeyen sebeplerin yanı sıra “Koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi” de kararda yer aldı.