Kazdağı Ekofest ısrarla yasaklanıyor

Haziran ayında yapılması planlanan Kazdağı Ekofestivali’nin önce Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılması “yangın” gerekçesiyle engellendi, festival Bayramiç’e taşınmak istendi ve burada da kaymakamlık tarafından yasaklandı. Kaymakamlık önünde yasak ve engellere dair açıklama yapan organizasyon komitesine soruşturma başlatıldı


Görsel: @kazdagikoruma

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen Kazdağı Ekoloji Festivali’nin bu yıl 21 – 25 Haziran tarihlerinde Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılması planlanıyordu. Yapılan açıklamada, daha öncesinde verilen iznin “yangın” gerekçesiyle iptal edildiği duyuruldu.

 

Dernek, festivalin alternatif olarak Bayramiç Hacıkayyum Yeşil Park’ta yapılması için 19 Haziran’da Bayramiç Kaymakamlığı’na bildirimde bulundu. Ertesi gün, Bayramiç Kaymakamlığı önünde yapılan açıklamada başvurunun reddedildiği ifade edildi.

 

21 Haziran’da Dernek, Ekofestival’in yasaklanması konusunda Bayramiç Kaymakamlığı’nın önünde yaptıkları basın açıklaması sebebiyle Bayramiç Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Seçkin Sağlam’ın Gazete Duvar’daki haberine göre Kazdağı Ekoloji Festivali, “2014 yılından bu yana gerçekleştirilen festival, 10 yılda 5’inci kez iptal edilmiş oldu.”