Trakya Kitap Fuarı’ndan da Eliaçık’a engelleme

Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğrayan yazar İhsan Eliaçık onur konuğu olarak davet edildiği Çorlu’daki Trakya Kitap Fuarı’nda da sansürlendi


Kayseri Kitap Fuarı’nda uğradığı saldırının ardından Trakya Kitap Fuarı’na onur konuğu olarak davet edilen Antikapitalist Müslümanlar’ın kurucusu, yazar İhsan Eliaçık’ın daveti Trakya Fuar Merkezi Yönetimi tarafından yalanlandı.

Eliaçık’ın Tekin Yayınevi’nde yaptığı basın açıklamasında Çorlu’daki Trakya Kitap Fuarı’na onur konuğu olarak davet edildiğini söylemesinin ardından Trakya Fuar Merkezi’nin resmi internet sitesinde böyle bir davet olmadığı paylaşımı yapıldı.

Açıklamada “Sosyal medya ve bazı televizyon kanallarında yayımlanan İhsan Eliaçık’ın Trakya Kitap ve Eğitim Fuarı’nın onur konuğu olduğuna dair iddialar tamamen asılsızdır” ifadelerine yer verildi.

Fuarın düzenleyicilerinden gazeteci, yazar Necdet Saraç ise sosyal medyadan bu kararı kınayarak fuardan çekildiklerini belirtti. Murat Kaplan’la birlikte bir deklarasyon da yayınlanan Necdet Saraç, Siyah Beyaz Yayınları adına şu açıklamayı yaptı: “Eliaçık’ın, düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü kapsamında ‘Onur Konuğu’ ilan etmemiz bazı çevreleri rahatsız etti. Fuara iki gün kala Kalkınma Ajansı fuara vereceği desteği iptal etti, bu iptalin hemen arkasından da fuarın yapılacağı alanı işleten şirket ‘asılsız’ şeklinde açıklama yayınladı. Hem baskılara ve müdahalelere boyun eğmeyeceğimizi, hem de Trakya’nın düşünce özgürlüğünün sembolü olduğunu göstermek amacıyla bu fuarı aynı içerikte ve daha da güçlü katılımcılarla önümüzdeki günlerde yapacağımızı duyurur, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olan herkesi de dayatmalara karşı ortak tavır almaya ve dayanışmaya davet ederiz.”

Eliaçık’ın yazarı olduğu Tekin Yayınevi de sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada fuardan çekilme kararı aldığını bildirdi: “Trakya Kitap Fuarının İhsan Eliaçık’ı onur konuğu ilan etmesi ardından fuar bileşenlerinin sorun yaşadığını öğrendik. Bu fuarda yazarımızın onur konuğu ilan edilmesinden dolayı bulunacaktık. Düşünce ve ifade özgürlüğüne uygulanan baskı, sansür kabul edilemez. Trakya Kitap Fuarı’nda olmayacağız”

Eliaçık da Trakya Fuar Merkezi’nin açıklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi: “Trakya Kitap Fuarı’na ‘Onur Konuğu’ olarak çağırmışlardı. Üç üniversite desteğini, Kalkınma Ajansı da parayı kesmiş. Trafik de yolu kapatsın!”

Yazarlar Ayşegül Tözeren ve Orhan Gökdemir de kitap fuarının tavrını eleştirdi. Gökdemir, “AKP alacakları fonları kesmiş. Bir de destek veren üç üniversite korkusundan desteğini çekmiş. Bu arkadaşlar AKP’nin başka bir versiyonudur” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Tözeren ise “Eliaçık’a yönelik tavırlarından dolayı davetli olduğum Trakya Kitap Fuarı’nda yer almayacağım” dedi.