Hakkari’de bitmeyen yasak

Sürekli olarak gösteri ve etkinlik yasağı ilan edilen Hakkari’de Valilik yine 15 günlük yasak ilan etti


Hakkari’de 4 aydır devam eden gösteri ve etkinlik yasağı Valiliğin açıklamasıyla 30 Aralık’a kadar olacak şekilde 15 gün daha uzatıldı.

En son yasak kararı 30 Aralık’ta alınmış ve  yasağın 13 Ocak’a kadar süreceği açıklanmıştı. Valilikten yapılan yeni açıklama ile 14 Ocak’ta başlayacak yasak 28 Ocak’a kadar sürecek. Bu yasak ile oturma eylemi, gösteri yürüyüşleri, açlık grevi, çadır kurma, stant açma ve şenlik gibi etkinliklerin yapılması engellenmiş olacak.

Valilik, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi hükümleri gereğince Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç, Hakkari il sınırları içerisinde (İl merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 14 Ocak günü saat 00.00’dan 28 Ocak günü saat 23.59’a kadar meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, konser, şenlik, meşale yakma, bildiri dağıtma ve benzeri türdeki eylem ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır.”