1 Eylül’de “bazı sözcükler” yasak

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır ve Antalya’da düzenlenecek mitinglerde içinde “kayyım”, “darbe”, “saray”, “doğa talanı” gibi sözcüklerin yer aldığı slogan, afiş, pankart ve dövizler yasak


Antalya’da ve Diyarbakır’da emek ve demokrasi güçlerinin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapmak istediği eylemlerde, içinde “kayyım”, “darbe”, “doğa talanı” gibi sözcükler olan slogan, afiş, pankart ve dövizler yasaklandı.

İleri Haber’in haberine göre, Antalya’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Muratpaşa ilçesinde yapılacak eylem için Muratpaşa Kaymakamlığı’na başvuruda bulunuldu. Yapılan başvuru, Kaymakamlık tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne soruldu.

Emniyetten verilen yanıtta eylemin yapılmasında bir sakınca görülmediği ancak “Kayyıma hayır, barışı ve demokrasiyi birlikte savunacağız”, “Savaşa, kayyıma, doğa talanına karşı birlikte kazanacağız”, “Kayyıma, darbeye hayır yaşasın halk halkların kardeşliği”, “Kayyıma, darbeye hayır yaşasın hak, hukuk, adalet mücadelemiz” ve benzer içerikli afiş, pankart, dövizlerin veya aynı anlama gelebilecek sloganların eylem öncesi ve esnasında etkinlik alanında yasak olduğu belirtildi.

Yasağa gerekçe olarak “Toplumun farklı görüşe mensup kısmının tepkisine yol açabileceği ve karşıt görüşlü grupların karşı karşıya gelmesine neden olabileceği bunun da ilimiz genelinde tesis edilen huzur ve güven iklimini bozabileceği” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır’da gerçekleştirilecek 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için de aynı yönde karar alındı.

Miting Tertip Komitesi Sözcüsü Ramazan Karakaya, “kayyım” ve “saray” ifadelerinin geçtiği sloganlarla beraber, “Barış tecrit edilemez” sloganının da yasaklandığını söyledi. Polisin “faşizm” kelimesinin de yasaklamak istediğini belirten Karakaya, yapılan yoğun tartışma sonucu “faşizm” ifadesine yasak gelmediğini aktardı.