Haftanın sansür gündemi

Rize Valiliği’nden İkizdere eylemlerine yasak, Blu TV’nin film sansürü yaptığı iddiası ve Exxen’in trans bir oyuncunun katıldığı programı yayından kaldırması… 10 – 18 Mayıs 2021 haftası sansür gündemini derledik


Mardin’deki eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı: (11 Mayıs) Mardin Valiliği, kent genelinde devam eden eylem ve etkinliklerle ilgili yasağı 5 Haziran’a kadar uzattı.

Blu TV’den Terminatör filmine sansür iddiası: (12 Mayıs) Blu TV’nin, Terminatör filminde yer alan sevişme sahnesini keserek yayımladığı iddia edildi.

Exxen, trans bir oyuncunun katıldığı programı yayından kaldırdı: (17 Mayıs) RTÜK’ün, trans oyuncu ve manken Çağla Akalın’ın katıldığı Exxen platformunda yayımlanan Katarsis programının yayından kaldırılmasını istediği iddia edildi. RTÜK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada kurulun böyle bir müdahale yetkisinin bulunmadığı vurgulandı.

Rize Valiliği’nden İkizdere’ye eylem yasağı: (17 Mayıs) Rize Valiliği, İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı eylem yapılmasını 15 gün süreyle yasakladı.

BİK, Ceren Sözeri’nin köşe yazısı nedeniyle Evrensel’e beş gün ilan kesme cezası verdi: (18 Mayıs) Basın İlan Kurumu (BİK), Ceren Sözeri’nin köşe yazısında yer alan bir ifade nedeniyle Evrensel gazetesine beş gün ilan kesme cezası verdi. BİK’in bugüne kadar gazeteye kestiği ilan kesme cezaları 103 güne ulaştı.