BİK, Ceren Sözeri’nin köşe yazısı nedeniyle Evrensel’e beş gün ilan kesme cezası verdi

Basın İlan Kurumu (BİK), Ceren Sözeri’nin köşe yazısında yer alan bir ifade nedeniyle Evrensel gazetesine beş gün ilan kesme cezası verdi. BİK’in bugüne kadar gazeteye kestiği ilan kesme cezaları 103 güne ulaştı


Basın İlan Kurumu (BİK) Evrensel gazetesi yazarı Ceren Sözeri’nin 14 Mart 2021 tarihli “Vatan destan yazmış halk nefes alamıyor” başlıklı yazısında polislere yönelik kullandığı ‘saldırı’ ifadesi nedeniyle gazeteye beş gün daha ilan kesme cezası verdi.

Evrensel’de yer alan habere göre Sözeri BİK’in cezasını “Yasama, yürütme ve yargı BİK’in koruması altındaysa, bu üç erke yönelik eleştirileri bir yaptırım konusu yapacaksa gazetecilik nasıl yapılacak? İfade özgürlüğünü kim sağlayacak?” diye eleştirdi.

BİK’in bugüne kadar Evrensel’e kestiği ilan kesme cezaları 103 güne ulaştı.

‘SALDIRI’ KELİMESİNE 5 GÜN CEZA

Evrensel gazetesine 2019 yılının eylül ayından bu yana pek çok ilan durdurma cezası verilmişti. BİK son olarak, gazetenin köşe yazarlarından Ceren Sözeri’nin “Vatan destan yazmış halk nefes alamıyor” başlıklı yazısında “Maske mesafe kurallarına uyulan barışçıl bir eylemde polis baro başkanlarına mesafe gözetmeden saldırdı, tartakladı, ciğerlerin korunmasına en ihtiyaç duyulan zamanda üstlerine biber gazı sıktı” ifadesinde; kolluk güçlerine yönelik kullanılan “saldırı” kelimesi geçmesi nedeniyle gazeteye beş gün daha ceza verdi.

Evrensel’in aktarımlarına göre BİK verdiği cezada, köşe yazısının pandemi sürecinde Türkiye’de yaşananları anlattığını kabul ediyor. Bununla birlikte yazıdaki bir cümlede geçen ‘saldırı’ ifadesi nedeniyle “Cumhuriyetimize ve halkımıza sadakatle bağlı, ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve asayişin sağlanması için çalışmalarını özveri ile sürdüren polislerimiz hakkında toplumumuzda olumsuz bir algı yaratmaya yönelik olduğu, bu şekilde itibarını zedelemek suretiyle de suç ile mücadeleyi etkisiz kılma maksadını taşıdığı görülmüştür” iddiasında bulunuyor.

BİK, kararında ayrıca “Basının haber verme, aydınlatma ve gerektiğinde değerlendirme yapma hak ve yetkisi olduğu, haksız isnatlarda bulunmadığı sürece ve hakaret kastı olmadıkça sert eleştiriler yapmasının basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırları içinde kaldığı doktrinde ve uygulamada tereddütsüz kabul edilmektedir” ifadelerine de yer veriyor.

Evrensel’in aktardığı BİK kararında şu ifadeler yer alıyor:

“Evrensel gazetesinin köşe yazısında yer alan ifadenin yukarıda belirtilen basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak, ‘Bir kamu hizmeti olan gazetecilik, kişisel veya ahlaka aykırı amaç ve çıkarlara alet edilemez ve kamu yararına aykırı bir şekilde kullanılamaz. Haberlerde ve olayların yorumunda gerçeklerden saptırma, çarpıtma veya kısaltma yoluyla amaçlı olarak ayrılınamaz. Doğruluğu kuşku uyandırabilen ve araştırılması gazetecilik imkanları içinde bulunan haberler, araştırılıp doğruluğuna emin olunmadan yayınlanamaz”; “Suça tahrik veya teşvik edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak yayın yapılamaz”, “Şiddet ve terörü özendirecek; uyuşturucu maddeler ve her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak yayın yapılamaz.” ve “Kişi, kurum ve toplum katmanlarına yönelik yayınlarda, eleştiri sınırlarını aşan aşağılayıcı sözcükler kullanılamaz; hakaret edilemez, sövülemez iftira ve haksız isnat yapılamaz’ şeklindeki Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının 1. maddesi ile aynı maddenin (ç), (d) ve (ı) bentlerini ihlal ettiği kanaatine varılmıştır.”