Exxen, trans bir oyuncunun katıldığı programı yayından kaldırdı

RTÜK’ün, trans oyuncu ve manken Çağla Akalın’ın katıldığı Exxen platformunda yayımlanan Katarsis programının yayından kaldırılmasını istediği iddia edildi. RTÜK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada kurulun böyle bir müdahale yetkisinin bulunmadığı vurgulandı


Trans kadın oyuncu ve manken Çağla Akalın, dijital platform Exxen’de 12 Mart’ta yayımlanan ve Gökhan Çınar’ın sunduğu Katarsis programının 11. bölümüne konuk olmuştu. Akalın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; birkaç gün önce hayranlarının kendisine programı göremediklerini iletmesi üzerine program kaydının platformdan silindiğini öğrendiğini paylaştı. Sonrasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Çağla Akalın’ın katıldığı programa ceza kestiği ve programın yayından kaldırılmasını istediği ortaya çıktı.

Konu hakkında Medyascope’a yaptığı açıklamaya göre Çağla Akalın hayranlarının, kendisinin konuk olduğu bölümü bulamadıklarını söylemeleri üzerine, programın sunucusu Gökhan Çınar’ı aradı. Akalın, Medyascope’a “Gökhan bana RTÜK’ün ceza yazıp programı kaldırttığını söyledi, bu bilgiyi ondan aldım. Programın kaldırılmasına üzüldüm. Çünkü ortada bir emek var ve bu sadece benim emeğim de değil. Bir sürü insan emek harcadı” dedi.

“PROGRAMIN KALDIRILMASI VE CEZA KESİLMESİ KARARININ HOMOFOBİK YA DA TRANSFOBİK OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM” 

Programın yayından kaldırılmasını ve RTÜK’ün programa ceza kesmesinin transfobi ya da homofobi ile alakalı olmadığını Medyascope ile paylaşan Akalın, “Bir sürü platformda bir sürü trans kadının konuştuğu videolar var, sadece bana değil hepsine yapılırdı ama bu ceza ve yayından kaldırtma sadece bana yapıldı” diye ekledi. Akalın, kesilen cezanın ve programın yayından kaldırılmasının, trans görünürlüğünü engelleyip engellemediği sorusuna şu cevabı verdi:

“Bizim görünürlüğümüz yıllardır engelleniyor. RTÜK beni kaldırdıysa bunun sebebini öğrenmek istiyorum. RTÜK’ü aradım, ulaşamadım. Bu RTÜK ile alakalı değil ki. Hangi yapımcı bugün bizi dizilerinde oynatıyor, hangi senarist bize roller yazıyor? Hangi iş veren transları düşünüyor? Birçok senarist, yapımcı, oyuncu ‘Trans görünürlüğü engellenemez’ diyor ama kalkıp bir transa bile iş vermiyorlar. Burada bir iki yüzlülük var.”

Çağla Akalın’ın katıldığı programın RTÜK tarafından kaldırıldığı öğrenildikten sonra pek çok sosyal medya kullanıcısı Akalın’la dayanıştıklarını ve programın Exxen’den kaldırılmasının homofobik bir yaklaşım olduğunu belirten paylaşımlarda bulundu.

RTÜK: “PROGRAMLARA YAYINDAN ÖNCE MÜDAHALE ETME VE YAYINDAN KALDIRMA YETKİMİZ YOKTUR”

Journo’da yayımlanan habere göre, sitenin Bilgi Edinme Hakkı kapsamında RTÜK’e yaptığı başvuruya kurumdan gelen yanıtta iddia yalanlandı.

RTÜK adına İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Murat Ellialtı imzasıyla Journo’ya 17 Mayıs tarihli cevapta aşağıdaki ifadelerin kullanıldığı belirtiliyor:

“6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi görevi Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna verilmiştir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, programları yayınlandıktan sonra ilgili Kanun hükümlerine uygunluk açısından denetlemekte olup, Üst Kurulun programlara yayından önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmamaktadır.

Yayınlar, Üst Kurul uzmanlarınca titizlikle takip edilmekte ve Kanun hükümlerine aykırı yayınlar için rapor düzenlenmekte, bu raporlar ve yayın kopyaları Üst Kurulca değerlendirilerek, gerektiğinde aynı Kanunun 32’nci maddesi hükümlerine göre kuruluşlara uyarı, idari para cezası, program durdurma, geçici yayın durdurma ve yayın lisansı iptali cezası şeklinde müeyyideler, hukuki sürecin tamamlanması ile uygulanmaktadır.

Bu kapsamda başvurunuza konu yayın sebebiyle EXXEN platformuna Üst Kurulumuz tarafından uygulanan herhangi bir müeyyide bulunmamaktadır. Ayrıca hangi programları yayınlanacağı ve hangi programların yayından kaldırılacağı hususu yukarıda da açıklandığı üzere tamamen medya hizmet sağlayıcıların kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır. Bu konuda Üst Kurumumuzun herhangi bir şekilde müdahale etme yetkisi bulunmamaktadır.”