Haftanın sansür gündemi

Kırklareli’nde 1 Mayıs’ı, Trabzon’da Metin Lokumcu davasını kapsayan eylem ve etkinlik yasakları, AYM’nin Osman Kavala davasındaki gerekçeli kararında üç belgeseli ‘casusluk’ ile ilişkilendirmesi ve Puhu TV’den sansür iddiası… 19 – 27 Nisan 2021 haftası sansür gündemini derledik


Kırklareli’nde eylem ve etkinlik yasağı 1 Mayıs’ı, Trabzon’daki yasak ise Metin Lokumcu davasını kapsıyor: (20 Nisan) Kırklareli ve Trabzon Valilikleri kentlerde bazı eylem ve etkinlikleri yasakladı. Kırklareli’ndeki 30 gün süreli yasağın 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nı, Trabzon’daki 6 gün süreli yasağın da Metin Lokumcu davasını kapsaması dikkat çekti.

RTÜK’ten Halk TV ve KRT’ye idari para cezaları: (22 Nisan) RTÜK, Halk TV ve KRT’de yayımlanan programlar üzerinden kanallara idari para cezaları verdi.

Puhu TV’den [Rec]³: Génesis filmine sansür iddiası: (26 Nisan) Puhu TV’nin, [Rec]³: Génesis filmindeki şiddet içeren bazı sahneleri keserek yayımladığı iddia edildi.

AYM’nin Kavala hakkındaki gerekçeli kararında üç belgesel ‘casusluk’ suçuyla ilişkilendirildi: (26 Nisan) AYM’nin Osman Kavala hakkında açıkladığı gerekçeli kararda adı geçen Küçük Kara Balıklar: Güneydoğu’da Çocuk Olmak ve Rojava’nın Işıkları: Kadın Devrimi belgeselleri ile çekilmeyen 1994 adlı proje ‘casusluk’ suçuyla ilişkilendirildi.

TRT 2 “trans kadınlar” ifadesini çevirmedi iddiası: (27 Nisan) Oscar törenini canlı yayımlayan TRT 2’nin “trans kadınlar” ifadesini simültane çeviriye dahil etmediği iddia edildi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (19 – 26 Nisan) Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilinin oğluna gönderilen ayakkabı kutusundan esrar çıkması haberlerine ve JinNews, Umut Gazetesi ve Yeni Demokrasi’nin sitelerine erişim engeli getirildi.