Kırklareli’nde eylem ve etkinlik yasağı 1 Mayıs’ı, Trabzon’daki yasak ise Metin Lokumcu davasını kapsıyor

Kırklareli ve Trabzon Valilikleri kentlerde bazı eylem ve etkinlikleri yasakladı. Kırklareli’ndeki 30 gün süreli yasağın 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nı, Trabzon’daki 6 gün süreli yasağın da Metin Lokumcu davasını kapsaması dikkat çekti


Kırklareli ve Trabzon Valilikleri tarafından yapılan açıklamalarda koronavirüs tedbirleri kapsamında kentlerdeki eylem ve etkinliklerin yasaklandığı ilan edildi. Kırklareli’nde yasaklar 17 Mayıs’a kadar sürerken Trabzon’daki yasak 19 – 25 Nisan tarihlerini kapsamakta.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in imzasıyla paylaşılan Valilik duyurusunda, koronavirüs önlemleri dahilinde “sendikaların genel kurul dahil geniş katılımlı tüm etkinliklerinin 17 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmesine… oybirliğiyle karar verilmiştir” ifadesi yer aldı. Açıklama üzerine Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu, yasakların pandemi bahanesiyle 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nü hedef aldığını iddia etti.

Trabzon Valiliği’nden yapılan eylem ve etkinlik yasağı açıklamasında ise yasağın 19 – 25 Nisan tarihleri arasında uygulanacağı belirtildi. Trabzon Adliyesi’nde 21 Nisan 2021’de görülecek Metin Lokumcu davasının olduğu hafta için verilen bu yasak kararını haberleştiren Evrensel gazetesi durumu, davaya ilişkin eylem ve basın açıklamalarının engellenmesine yönelik bir adım olarak yorumladı. Dava Hopa’da 31 Mayıs 2011 tarihinde polisin attığı gaz bombası nedeniyle yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünden 9 yıl 11 ay sonra görülmeye başlanacak.

Trabzon Valiliği’nin yayımladığı açıklamadan bir bölüm şu şekilde:

Valilik ve Kaymakamlık Makamlarının uygun göreceği etkinlikler (Devlet Kurum Kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların düzenleyeceği gelenek, göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel ticari ve ekonomik amaçlı yapılan toplantılar) hariç olmak üzere, İlimiz Ortahisar İlçesinde halkın yoğun olarak bulunduğu; 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı (Meydan Parkı), Uzun Sokak, Kahramanmaraş Caddesi, Kunduracılar Caddesi, Gazipaşa Caddesi, Cumuhuriyet Caddesi, İskele Caddesi, Atapark, pazaryerleri ile park-bahçe, mabetlerde ve Kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile bunların eklentilerinde yapılacak olan, her türlü açık hava toplantısı, kapalı yer toplantısı, yürüyüş, miting, basın açıklaması, protesto eylemi, çadır kurma,  insan zinciri, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, el ilanı ve broşür dağıtma, anma töreni, toplu karşılama ve açılışlar vb. türdeki eylem ve etkinlikler Valilik Makamının 19/04/2021 tarihli ve 12470-1 sayılı Olur’u ile 19/04/2021 günü saat: 15.00’dan 25/04/2021 günü saat: 23.59’a kadar  YASAKLANMIŞTIR.”