TRT 2 “trans kadınlar” ifadesini çevirmedi iddiası

Oscar törenini canlı yayımlayan TRT 2’nin “trans kadınlar” ifadesini simültane çeviriye dahil etmediği iddia edildi


93. Oscar ödül töreni 25 Nisan Pazar günü düzenlendi. TRT 2’nin ilk kez canlı yayımladığı törende en iyi makyaj ve saç tasarımı ödülünü Ma Rainey’s Black Bottom filmiyle Mia Neal, Jamika Wilson ve Sergio Lopez-Rivera aldı. Böylece Mia Neal ve Jamika Wilson, bu dalda ödül alan ilk siyah kadınlar oldu.

Oscar ödül töreni yayınında bir ilk de TRT 2’den simültane çeviriyle yayımlanması oldu. Bu yayın sırasında Ma Rainey’s Black Bottom filmiyle “En İyi Saç ve Makyaj” kategorisinde Oscar kazanan Mia Neal’ın teşekkür konuşması sırasında trans kadınlar ifadesi TRT tarafından simultane çeviriye alınmayarak sansür uygulandı.

bianet, Mia Neal’ın konuşmasının tam metnini şu şekilde verdi:

Büyükbabam James Holland tarafından büyütüldüm. O [siyahların çoğunlukta olduğu ve 2. Dünya Savaşı’nda yer almış bir pilottu], Pan Amerikan Havayolları’nda ABD’yi temsil etti, Arjantin’e gitti, Evita ile tanıştı, Kuzeybatı Üniversitesi’nden siyahların kampüste kalmalarına izin verilmediği bir zamanda mezun oldu. Ve tüm başarılarından sonra öğretmen olma umuduyla memleketine geri döndü. Ancak okul sisteminde siyahları işe almadılar. Bu yüzden reddedilen ama asla pes etmeyen atalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ben de burada Jamika ile birlikte bu cam tavanı gelecek için büyük bir heyecanla kırıyorum. Çünkü burada duran siyah trans kadınları, Asyalı kız kardeşlerimizi, Latin kız kardeşlerimizi ve yerli kadınları hayal edebiliyorum. Ve bir gün bunun alışılmadık veya çığır açıcı olmayacağını biliyorum, bu sadece normal olacak.”