AYM’nin Kavala hakkındaki gerekçeli kararında üç belgesel ‘casusluk’ suçuyla ilişkilendirildi

AYM’nin Osman Kavala hakkında açıkladığı gerekçeli kararda adı geçen ‘Küçük Kara Balıklar: Güneydoğu’da Çocuk Olmak’ ve ‘Rojava’nın Işıkları: Kadın Devrimi’ belgeselleri ile çekilmeyen ‘1994’ adlı proje ‘casusluk’ suçuyla ilişkilendirildi


Anayasa Mahkemesi (AYM), (26 Nisan itibarıyla) 1273 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ile ilgili gerekçeli kararı 23 Mart 2021’de yayımladı. Kavala’nın bireysel başvurusuna istinaden sekiz üyeden yedisinin oy çokluğuyla verilen gerekçeli kararda, tutuklu Osman Kavala’nın anayasa güvencesindeki kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediği belirtildi. Bununla birlikte Altyazı Fasikül’den Enis Köstepen konuyla ilgili yazısında; gerekçeli kararda ismi geçen üç belgeselin, Kavala’nın “casusluk suçu” işlemesine delil olarak sunulduğunu dile getirdi.

Köstepen konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

“AYM’nin gerekçeli kararında Kavala’nın flash belleğinde bulunan üç belgeselin adı da geçiyor. Bu belgeseller Osman Kavala’nın ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini askeri veya siyasi casusluk için temin etme’ suçunu işlediğine dair değerlendirmeler olarak savcılık iddianamesinde ve iddianameye ithafen AYM’nin gerekçeli kararında yer aldı. İsmi geçen belgeseller, Küçük Kara Balıklar: Güneydoğu’da Çocuk Olmak (2014), Rojava’nın Işıkları: Kadın Devrimi (2018) ve çekilmediğini öğrendiğimiz ‘1994’ adlı bir belgesel projesi. Bu belgesellerin kendilerine dair herhangi bir hukuki süreç yok. Küçük Kara Balıklar 2014 Antalya Film Festivali dahil olmak üzere Türkiye’de çeşitli etkinliklerde gösterilmiş ve çevrim içi olarak da erişime açık bir belgesel. Osman Kavala 18 Aralık 2020’de verdiği savunmada bu belgeseller ile olan ilişkisini şöyle anlatmıştı:

‘İddianamede aleyhime delil oldukları öne sürülenlerin hiçbiri casusluk faaliyeti ile ilgili değildir, herhangi bir suç unsuru da barındırmamaktadırlar. Rojava’nın Işıkları, Küçük Kara Balıklar – Güneydoğu’da Çocuk Olmak, 1994 başlıklı belgesel filmlerin benimle ve Anadolu Kültür’le hiçbir alakası yoktur, bunlar bana gönderilmiş olan, seyretmemiş olduğum için masamın üzerinde flaş bellek içinde kayıtlı filmlerdir.’”