Haftanın sansür gündemi

Türkiye’nin Ferhat Tunç’un ifadesinin Almanya’da alınması talebine Alman makamlarca reddi, Van’da valilik önündeki milletvekili eyleminde gazetecilerin engellenmesi ve haber ajanslarının internet sitelerine erişim engelleri… 4 – 8 Mart 2021 haftası sansür gündemini derledik


Türkiye’nin Ferhat Tunç’un ifadesinin alınması talebine Almanya’dan ret: (4 Mart) Yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrikten” ve “Cumhurbaşkanına hakaretten” yargılanan Ferhat Tunç’un ifadesinin Almanya’da alınması talebi Alman makamlarca reddedildi.

Batman Valiliği etkinlikleri izne bağlama kararı verdi: (5 Mart) Batman Valiliği, il merkezindeki resmî kurum ve kuruluşların etkinlikleri haricindeki tüm etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Valilik önündeki milletvekili eyleminde gazetecilere engelleme: (5 Mart) HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokağın polis bariyerleriyle kapatılmasının ardından valilik binası önünde eylem başlatan milletvekillerinden Murat Sarısaç ile röportaj yapmak isteyen gazeteciler engellendi.

Mardin Valiliği’nden 15 gün eylem yasağı kararı: (7 Mart) Mardin Valiliği, kent genelinde 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı ilân etti. Yasağın gerekçesi olarak, mart ayında “açık alanlarda gerçekleşecek her türlü eylemin terör örgütlerince hedef seçilebileceği” gösterildi.

ETHA’nın ve Mezopotamya Ajansı’nın siteleri engellendi: (8 Mart) ETHA’nın ve Mezopotamya Ajansı’nın internet sitelerine erişim “milli güvenlik” sebebiyle engellendi.

Van’da yasaklar 1575 gündür devam ediyor: “Ölüm sessizliğinde bir kent yaratılmak isteniyor:” (8 Mart) Van Valiliği tarafından 21 Kasım 2016 tarihinde ilân edilen ve bin 563’üncü gününde devam eden eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, yasaklamayla ilgili olarak “ölüm sessizliğinde bir kent yaratılmak istendiği” açıklamasını yaptı.