ETHA’ya baskında 7 gözaltı

Etkin Haber Ajansı’na düzenlenen polis baskınında yedi kişi gözaltına alınırken ajansın web sitesi ve sunucuları da erişime kapatıldı


Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) düzenlenen polis baskınında  aralarında editör ve muhabirlerin de bulunduğu yedi kişi gözaltına alındı. Ajansın web sitesi ve sunucuları da erişime kapatıldı.

ETHA’nın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Haftalık sosyalist gazete Atılım’ın eki olan İstanbul Sokakta Gazetesi’nin toplatması olduğu gerekçesi ile şu an ETHA’da polis baskını var. Editörlerimizin ve muhabirlerimizin telefonlarına el konuldu. Çalışanlarımıza ulaşamıyoruz. Bu hukuksuzluğu duyurmamız ve haber yapmamız engelleniyor. Özgür basın susturulamaz” denildi.

ETHA, daha sonra yaptığı açıklamada da aralarında ajansın iki muhabiri, dört editörü ile bir çalışanı ve Ceylan Yayınları’nın da çalışan bir kişinin de bulunduğu yedi kişinin gözaltına alınarak Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğünü duyurdu. Savcı 4 günlük gözaltı kararı verdi.

Ayrıca büroya gerçekleştirilen polis baskınında ajansa ait 11 bilgisayar kasası, üç harddisk, yedi dizüstü bilgisayar, beş kamera, ajansımıza ve çalışanlara ait cep telefonları ile flaşdisklere el konulduğu da duyuruldu.