Türkiye’nin Ferhat Tunç’un ifadesinin alınması talebine Almanya’dan ret

Yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrikten” ve “cumhurbaşkanına hakaretten” yargılanan Ferhat Tunç’un ifadesinin Almanya’da alınması talebi Alman makamlarca reddedildi


Sanatçı Ferhat Tunç’un cumhurbaşkanlığı için yapılan referandum hakkındaki sosyal medya paylaşımı nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması 3 Mart 2021’de Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

bianet’in aktardığına göre, avukat Fırat Mehmedoğlu’nun hazır bulunduğu duruşmada, Ferhat Tunç hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine ve diğer eksiklerin giderilmesine karar verildi. Duruşma 22 Eylül 2021’e ertelendi.

Öte yandan, dosyaya giren bir belgede, önceki duruşmalarda sanatçının ifadesinin istinabe yoluyla alınmasına karar veren mahkemeye Almanya’nın ret kararı verdiği görüldü.

Frankfurt’taki Türkiye Konsolosluğu üzerinden mahkemeye gönderilen belgede istinabe talebinin Almanya’daki Darmstadt Savcılığı’nca reddedildiği ve dosyanın Türkiye’ye iade edildiği belirtildi.

Söz konusu belgede şu ifadeler yer aldı:

“İfade özgürlüğü hakkının Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasasınca vazgeçilmez bir hak olduğundan bahisle, adli yardımlaşma talebimizin yerine getirilmesinin Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardım Avrupa Sözleşmesi’nin 2b maddesi uyarınca Federal Almanya Cumhuriyeti’nin anayasal düzenine aykırı olduğu gerekçesiyle yerine getirilemediği bildirilmektedir.”

NE OLMUŞTU?

Hakkında, bir albüm kapağındaki Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarını kullandığı için açılan dava da dahil olmak üzere, sosyal medya paylaşımları nedeniyle “örgüt propagandası” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla çok sayıda dava açılan sanatçı Ferhat Tunç, bir süredir Almanya’da yaşıyor.

Tunç’un, ifadesinin Almanya’da alınması yönündeki talepleri daha önce de; yine “ifade özgürlüğü hakkı” gerekçesiyle Alman savcılık makamlarınca reddetmişti.