Mersin Valiliği’nden LGBTİ+ etkinliklerine yasak

Mersin Valiliği, “kamu esenliği”, “genel ahlak” gibi gerekçelerle 5. Mersin Onur Haftası da dahil olmak üzere kentte 20 gün boyunca yapılacak etkinlikleri yasakladı


Mersin Valiliği, 5. Mersin Onur Haftası etkinliklerinin olacağı tarihleri de kapsayan 20 gün için etkinlik yasağı getirdi.

Valilik 25 Haziran’da başlayacak ve 20 gün sürecek yasağa gerekçe olarak, “kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın, vatandaşların can ve mal güvenliklerinin korunması”nı gösterdi. Bu kararla 1-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan 5. Mersin Onur Haftası da resmen yasaklanmış oldu.

Valiliğin websitesinden yaptığı açıklamanın bir kısmı şöyle:

“2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/a ve 11/c maddelerine istinaden LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri veya benzer oluşum ve gruplar tarafından ilimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stand/çadır kurma, bildiri dağıtma, şenlik, festival vb. her türlü etkinlik 25 Haziran 2019 tarihinden itibaren (20) gün süreyle yasaklanmıştır.”