Gezi Davası’nda Yiğit Aksakoğlu’na tahliye

Gezi Parkı olaylarını “planladıkları ve finanse ettikleri” iddiasıyla 16 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında Yiğit Aksakoğlu tahliye olurken Osman Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verildi


Gezi davasının ilk duruşmasında Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesine, kültürel çeşitliliğin tanınması, kültür sanat diyaloğu ve kültürel işbirliği çalışmaları ile tanınan Osman Kavala’nın ise tutukluluğunun devamına karar verildi.

Gezi Parkı olaylarını “planladıkları ve finanse ettikleri” iddiasıyla 16 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması 24-25 Haziran 2019 tarihlerinde görüldü. Duruşma sonunda açıklanan ara kararda, yedi aydır tutuklu olan Yiğt Aksakoğlu’nun yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir karakolda imza şartı ile tahliyesine karar verildi.

1 Kasım 2017’den beri tutuklu bulunan Anadolu Kültür’ün kurucusu Osman Kavala’nın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Kavala savunmasında mahkemenin iddialarının yersizliğine dikkat çekerken şu sözleri kullandı: “Bu davada yargılananların bir kısmını Anadolu Kültür’de birlikte gerçekleştirdiğimiz projelerden dolayı tanıyorum. Bazılarıyla farklı sivil toplum faaliyetleri sırasında tanışmıştım. Şahsen tanışmadığım, ancak ortak arkadaşlarımız olması nedeniyle haklarında bilgi sahibi olduklarım da var. Bu insanların benim ya da başkasının talimatıyla gösterilere katılmaları, gösteri düzenlemeleri söz konusu olamaz. Bu iddia temelsiz, mantıksız, aynı zamanda son derece yakışıksız bir suçlamadır.”

Mahkeme heyeti, davanın bir sonraki duruşmasının ise 18-19 Temmuz 2019 tarihlerinde görülmesine karar verdi. Tahliye olan hak savunucusu Aksakoğlu ise Osman Kavala’nın tahliye edilmemesine dair üzüntüsünü, Osman Bey için çok üzgünüm. 20 aydır sebepsiz içeride” sözleriyle dile getirdi.

PEN International, Norwegian PEN ve PEN Türkiye temsilcileri de duruşmayı takip edenler arasındaydı. PEN International’ın da arasında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları iki gün önce ortak bir bildiri yayınlayarak, 19 aydan beri tutuklu bulunan Kavala ve 7 aydır tutuklu bulunan Aksakoğlu’nun “tutukluğunun tamamen temelsiz olduğu ve öne çekilmiş bir ceza niteliği taşıdığını” söylemişti.

Oyuncu Mehmet Ali Alabora da, Gezi davasında yargılanan sanatçılardan biri. Hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme’ suçlamasıyla “tutuklamaya yönelik” yakalama kararı çıkartılmıştı. Davanın ilk duruşmasının sonucunda hakkındaki yakalama kararı devam ediyor. Mahkeme heyeti aynı zamanda, dava kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Can Dündar, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan ve Hanzade Hikmet Germiyanoğlu  hakkında da yakalama kararlarının devamına karar verdi.