Haftanın sansür gündemi

Etkinlik yasağı, erişim engeli, soru önergesi, yayın yasağı, kitap sansürü… 4-11 Şubat haftasının sansür gündemini derledik


  • HDP Adana İl Örgütü tarafından düzenlenen ve 10-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Kürt Tiyatro Günleri, Adana Valiliği tarafından “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle yasaklandı.
  • Erişim Sağlayıcıları Birliği, Gazete Tamam’ın internet sitesinde yayınlanan Cumartesi Anneleri’nin 712. hafta oturma eylemi haberine erişim engeli istedi.
  • İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturması yürütülen ve şimdiye kadar 21 kişinin hayatını kaybettiği Kartal’daki binanın çökmesiyle ilgili haberlere yayın yasağı getirdi.
  • Saadet Partisi’nin yerel seçimler için hazırladığı ve sinema salonlarında gösterilen ünlü dolandırıcı Sülün Osman temalı reklam, baskı sonucu yayından kaldırıldı.
  • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in internet sitelerine verilen erişim engelleme kararlarına ilişkin soru önergesine dair verileri, “Söz konusu iş ve işlemlere ilişkin rakamların yalnızca ülkemiz tarafından açıklanması, uluslararası düzeyde bu rakamlardan hareketle ülkemiz aleyhine haksız bir algı ve bilgi kirliliği oluşmasına sebebiyet vermektedir” diyerek açıklamadı.
  • Gazeteci ve yazar Fehim Taştekin’in Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal! adlı kitabı, Denizli T Tipi Cezaevi’ndeki mahkumlara “Terör örgütlerinin faaliyetlerini destekleyici ve Cumhurbaşkanının itibarını zedeleyici içerikler” olduğu gerekçesiyle verilmedi.