Fehim Taştekin’in kitabına cezaevi yasağı

Gazeteci ve yazar Fehim Taştekin’in Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal! adlı kitabı, yasaklama kararı olmamasına karşın Denizli T Tipi Cezaevi’ne alınmadı


Gazeteci ve yazar Fehim Taştekin’in Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal! adlı kitabının Denizli T Tipi Cezaevi’ndeki mahkumlara verilmesi engellendi. Kitaba, “Terör örgütlerinin faaliyetlerini destekleyici ve Cumhurbaşkanının itibarını zedeleyici içerikler” olduğu gerekçesiyle izin verilmediği belirtildi.

Denizli T Tipi Cezaevi’nden Evrensel gazetesine yazdığı mektupla yasağı ifşa eden ve hapishanede OHAL’den sonra dışarıdan getirilen kitapların cezaevine alınmadığını dile getiren Mahmut Bağrıyanık,  ailesinin gönderdiği Fehim Taştekin kitabının da kurum öğretmeni tarafından yasaklandığını şu sözlerle aktardı:

“Kitap hakkında herhangi bir toplatma ve yasaklama kararı bulunmamasına rağmen, bize yasaklandı. Kurum öğretmeni tarafından incelenen kitap, ‘Kitabın tamamında terör örgütlerinin faaliyetlerini destekleyici içeriklere yer verildiği, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yöneticilerini karalayıcı/yıpratıcı yazı ve yorumlara yer verdiği, TSK’nin faaliyetlerini terör faaliyetleri gibi göstermeye çalışarak kamu kurum ve kuruluşlarının itibarını zedeleyici, karalayıcı ifadelere-içeriklere yer verdiği, Cumhurbaşkanının konumunu ve itibarını zedeleyici yazı ve içeriklere yer verildiği’ gerekçeleriyle bize verilmedi. Normal koşullarda beklenen şey koşulların düzeltilmesiyken burada tersi oldu.”

Bağrıyanık, kararın düzeltilmesi için infaz hakimliğine başvurduklarını belirtti.