Erdal Güney’e ‘Erdoğan’a hakaret’ten hapis cezası

Bir şarkı sözünde kullandığı ‘babacığım’ ifadesi nedeniyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Güney, aynı şarkı sebebiyle açılan Bilal Erdoğan’a yönelik hakaret davasında ise 1860 TL para cezasına çarptırıldı


Müzisyen Erdal Güney, ‘babacığım’ ifadesi yer alan şarkısı nedeniyle cumhurbaşkanına hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Güney, aynı suçu beş yıl denetimli serbestlik süresince tekrarlamazsa hüküm ortadan kalkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası tüm şikâyetlerinden vazgeçtiğine dair dilekçesi bulunmasına rağmen mahkeme yine de ceza verdi.

BirGün gazetesinin haberine göre yine aynı şarkı sebebiyle Güney’e açılan Bilal Erdoğan’a yönelik hakaret davasında suçu alenen işlediği gerekçesiyle 112 tam gün para cezası verildi. Güney, iyi hal neticesinde para cezası 93 tam güne indirilerek 1860 TL para ile cezalandırıldı.


Güney’in avukatı Erdal Fatih Çanakçı, ‘’Eser, ifade ve sanat özgürlüğü kapsamında yargılandı. Savunmamızda ifade ve sanat özgürlüğünün hem uluslararası hukuk hem yerel hukuk bağlamında koruma altında olduğunu ifade ettik. Siyasetçilerin, hükümetin ve kamu görevlilerin eleştirileri hoşgörü ile karşılaması gerekir. Bunlar ifade ve sanat özgürlüğü kapsamındadır. Buna rağmen mahkeme kamu görevlisine hakaretten ceza verdi. Bu sanat ve ifade özgürlüğünü güvence altına alma yükümlülüğüne yönelik bir ihlaldir. İtiraz edeceğiz, Anayasa Mahkemesi’ne ve duruma göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşıyacağız’’ açıklamasında bulundu.

Çanakçı, Erdoğan’ın hakaret davalarıyla ilgili açıklamasını hatırlatarak; ‘’Cumhurbaşkanı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘şahsıma yönelik hakaret dosyalarından vazgeçeceğim’ dedi. Nitekim bir vazgeçme dilekçesi de verdiler. Sanatçı buna rağmen cezalandırıldı. Yani kamuoyuna yapılmış olan bu açıklama, bu dosya ve başka birtakım dosyalar bağlamında hayatta karşılığını bulmuyor. Bu suçların şikâyete bağlı suçlar olmadığı gerekçesiyle yargılamalar devam ediyor. Sanatçılar hakkında, aydınlar hakkında ifade özgürlüğüne aykırı kararlar çıkıyor’’ dedi.