Tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi’ye hapis cezası

Bir ihbar üzerine sosyal medya paylaşımları incelenen Verdi hakkında, örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla soruşturma açılmıştı


Yolcu Tiyatro oyuncularından Cenk Dost Verdi’ye sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Bir ihbar üzerine sosyal medya paylaşımları incelenen Verdi hakkında, örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi, ”akıl tutulması” olarak değerlendirdiği cezayı sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Verdi, cezaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Bilinmelidir ki mevcut iktidarı eleştiren her fikri tehdit unsuru sayıp yargılayan kamu kurumlarının ve yöneticilerinin bu ayrıştırıcı, kıyıcı tutumlarının beni ve bizleri korkutup sindirmek yerine daha bilkinçli birer muhalif haline getirmesi kaçınılmaz sondur. Sonuç ne olursa olsun işte bu sorumlulukla baskılar karşısında değil boyun eğmek aksine yılmadan, azalmadan aklın, bilimin ve inadına sanatın birleştirici gücü ile halk için üretimde kalacak icracısı olduğum tiyatro sanatının bana en başından aşıladığı muhalif tavırla her sahnede her alanda doğruları söylemeye ve şimdiye kadar söylediklerimin de arkasında durmaya devam edeceğim” ifadelerine yer verdi.

Daha önce açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılan basın açıklamasına katıldığı için gözaltına alınan Verdi için sosyal medyada #HapisOyunDeğildir, #OyuncumaDokunma hashtagleriyle kampanya başlatıldı.

Verdi’nin açıklamasının tam metni şöyle:

basın