Haftanın sansür gündemi

Hakkari Valiliği’nden eylem ve etkinlik yasağı, Kazdağı Ekofest’e yeni yasak, Yoğurtçu Kadın Forumu’nun etkinliğine kaymakamlık yasağı, müzisyen Cafer Alp’e ceza… 20 Haziran – 4 Temmuz 2023 tarihleri arasındaki sansür gündemini sizler için derledik.


Hakkari Valiliği için COVID-19 yasaklama gerekçesi olmaya devam ediyor: (21 Haziran) Hakkari Valiliği, 15 gün boyunca il genelinde her türlü eylem ve etkinliği yasakladı. Tüm tedbirlerin kalkmış olmasına rağmen, yasaklama gerekçeleri arasında COVID-19 salgını da var.

Cafer Alp’in piknik şarkılarına “hukuka aykırı deliller” üzerinden hapis cezası: (21 Haziran) 2017’de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bursa’da düzenlediği piknikte söylediği şarkılar nedeniyle müzisyen Cafer Alp’e yaklaşık 6 yıl süren yargılamanın ardından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Kazdağı Ekofest ısrarla yasaklanıyor: (21 Haziran) Haziran ayında yapılması planlanan Kazdağı Ekofestivali’nin önce Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılması “yangın” gerekçesiyle engellendi, festival Bayramiç’e taşınmak istendi ve burada da kaymakamlık tarafından yasaklandı. Kaymakamlık önünde yasak ve engellere dair açıklama yapan organizasyon komitesine soruşturma başlatıldı.

Onur Ayı yasakları devam ediyor: Yoğurtçu Kadın Forumu engellendi : (22 Haziran) Yoğurtçu Kadın Forumu’nun ilk kez Türkçeye çevrilen “Trans Çalışmaları: Cinsiyet ve Bilim” kitabını konuşacağı forum etkinliği “kamu düzeni” gerekçesiyle engellendi.

Sultangazi Kaymakamlığı Madımak Katliamı anma programını yasakladı: (23 Haziran) Alevi kurumlarının 24 Haziran Cumartesi günü yapmayı planladığı Madımak Katliamı anma programı, Sultangazi Kaymakamlığı tarafından “Grup Yorum’un konser verebileceği” gerekçesiyle yasaklandı. Anma programı ile birlikte hafta sonu boyunca ilçede yapılabilecek tüm eylem ve etkinliklere de yasaklama getirildi.

Feshane’deki “Ortadan Başlamak” sergisi hedef gösterildi: (4 Temmuz) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Artİstanbul Feshane’deki “Ortadan Başlamak” isimli sergisi bir grup sivil tarafından sapkınlık iddiasıyla hedef gösterildi ve mekan önünde protesto edildi. Kitle dağılana kadar kapatılan sergi daha sonra tekrar açıldı.