Cafer Alp’in piknik şarkılarına “hukuka aykırı deliller” üzerinden hapis cezası

2017’de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bursa’da düzenlediği piknikte söylediği şarkılar nedeniyle müzisyen Cafer Alp’e yaklaşık 6 yıl süren yargılamanın ardından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi


Mezopotamya Ajansı’ndan Rukiye Adıgüzel’in haberine göre 2017’de Bursa’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından düzenlenen pikniğe katılan müzisyen Cafer Alp, piknikte seslendirdiği şarkılar nedeniyle gözaltına alınmış ve 2 günlük gözaltı sürecinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. 24 Ağustos 2017’de tahliye edilen Alp hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılmıştı. Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 6 yıl süren yargılamanın ardından Alp’e “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

23 Mayıs 2023 tarihinde yayımlanan gerekçeli kararda, Alp’in etkinlikte seslendirdiği “Onurlu Bir Halkız Biz” adlı Türkçe şarkı ile “Bijî bijî YPG” şarkısı suç sayıldı. Gerekçeli kararda, Alp’in pikniğe müzisyen olarak katıldığı belirtilirken, polislerin yaptığı çekimin ise “gizli çekim” olduğu bilgisine yer verildi. Kararda, gizli çekimin ilgili kanun maddesine göre yapılmış çekimler olmadığı ve “hukuka aykırı delil” olduğu vurgulanmasına rağmen Alp’e ceza verildi.

Hakkında verilen cezaya dair konuşan Alp, “Ben Ahmet Kaya dönemindeki zihniyetin halen değişmediğini, devam ettiğini düşünüyorum” dedi. Kürt sanatçılara ve Kürtçeye dönük tahammülsüzlüğün devam ettiğini ifade eden Alp, iktidarın baskılarına karşı yılmadıklarını vurguladı. Kültür ve sanat faaliyetleri nedeniyle polis şiddetine ve tutuklamalara maruz kalmak istemediklerine dikkati çeken Alp, “Kültürümüzü yaşatıp, özümüze uygun ve özgürce bir hayat yaşamak için çalışıyoruz. Buna müsaade etmeyerek, sıkıntı yaratmaya çalışıyorlar. Ama biz yılmış değiliz. Bu söylenenler, yapılanlar, cezalar hiçbir şekilde bizim üzerimizde baskı kuramayacak. İrademiz hiçbir zaman kırılmayacak” dedi.