Feshane’deki “Ortadan Başlamak” sergisi hedef gösterildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Artİstanbul Feshane’deki “Ortadan Başlamak” isimli sergisi bir grup sivil tarafından sapkınlık iddiasıyla hedef gösterildi ve mekan önünde protesto edildi. Kitle dağılana kadar kapatılan sergi daha sonra tekrar açıldı


5 yıllık restorasyon sürecinin ardından açılan Artİstanbul Feshane’de ilk olarak 19 küratör ve 300 sanatçının 400’ü aşkın eserini içeren “Ortadan Başlamak” sergisi yapıldı. 22 Haziran’da açılan sergi, iki gün sonra protesto edildi.

Sergi mekanı önünde toplanan grup, serginin “pagan ritüelleri, çıplaklık içeren ve polis düşmanlığı yapan fotoğraflar, LGBT propagandası yapan ve sosyalizmi öven filmler” içerdiğini iddia ederek sergiyi “sapkınlık” olarak nitelendirdi. Serginin kitle dağılana kadar kapatıldığı ve ardından tekrar ziyarete açıldığı öğrenildi.

Yesevi Alperenler Derneği Genel Başkanı ve Fikirde Birlik Ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, sergiyi şu sözlerle tehdit etti: “Buradaki sergi, bize Müslüman Türk milletine hakarettir, küfürdür. İvedilikle bu serginin kaldırılması lazım. Bakın, biz birçok şeye sabrettik düzelir diye bekledik ama  düzelmiyor daha da bozuluyor daha da kötüleşiyor ve sabrımız taştı. Biz Türk milleti olarak Ekrem’i uyarıyoruz, ya bu sergiyi kaldırır ya da millet olarak biz bu sergiyi kaldırmasını biliriz. Bakın bunu laf olsun diye söylemiyorum. Milyonları buraya yığarız, bu sergiyi biz kaldırırız.”

Eyüpsultan Belediye Başkanı da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda serginin toplumun “ahlak ve değerlerine” uymadığını belirtti:

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) de “Feshanede Yaşanan Olumsuzluklar Hakkında” başlıklı bir basın açıklaması yayınlayarak sergiye yönelik protesto ve hedef göstermeleri kınadı.