ATV’de Kürtçe konuşmaya sansür

ATV’de yayımlanan ‘Esra Erol’da’ adlı gündüz kuşağı programına katılan bir kadının kızına sarılıp Kürtçe konuştuğu esnada canlı yayının sesi kapatıldı


ATV’de yayımlanan Esra Erol’da adlı gündüz kuşağı programına katılan bir kadının kızına sarılıp Kürtçe konuştuğu esnada canlı yayının sesi kapatıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre programa katılan bir kadın uzun bir süre sonra kavuştuğun kızına sarılırken Kürtçe konuştu ve “Kutkê te hene, qurbana te me keçka min” (“Çocukların [bebeklerin] var, kurban olayım kızım”) ifadelerini kullandı. Kadının cümlelerinden hemen sonra canlı yayının sesi kapatıldı. Programın sunucusu Esra Erol kadının yanına gelerek “Kızın için üzüldüğünü biliyorum. Ama ben de anlamak ve duymak istiyorum” dedi. Kadının kızı annesinin Türkçe’yi iyi bilmemesi nedeniyle konuşmalarını tercüme etti.

Öte yandan Diyarbakır Barosu, Esra Erol’un programında Kürtçe konuşulduğu an canlı yayın sesinin kesilmesini dil ayrımcılığı ve Kürtçeye yönelik tahkir edici, ırkçı, nefret ve ayrımcı yaklaşım olarak nitelendirerek ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik veya Aşağılama” suçunun işlendiği belirtildi.