YTÜ’den Uğur Kutay’a soruşturma

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat Bölümü öğretim üyesi Dr. Uğur Kutay’a bir derste kullandığı ifadeler nedeniyle “dini değerlere hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı ve derslerine ara verildi


Kaynak: Evrensel

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü’nde öğretim üyesi Dr. Uğur Kutay, 5 Aralık 2022 Perşembe günü “Senaryo Yazımı” dersi sırasında bir grup öğrenciyle tartışma yaşadı. Şikâyet edilen Kutay hakkında üniversite yönetimi tarafından “dini değerlere hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı ve Kutay’ın derslerine ara verildi.

BirGün‘ün haberinde dile getirilen iddiaya göre Dr. Kutay’ın tarihi alıntılarla ders anlattığını belirten öğrencileri, “O sırada ve ‘anlatının’ tamamını dinlememiş bir öğrenci söylenenleri hakaret ve Kutay’ın şahsi fikirleriymiş gibi yansıttı” dedi. Dr. Kutay’ın ifadelerinin çarpıtıldığını dile getiren öğrencileri, “Özgür ve laik eğitim alabilme hakkımız kasıtlı ve sistematik bir şekilde gasp edildi. Kendisine açılan bu soruşturma geri çekilmeli ve dersleri kendisine iade edilmelidir” sözleriyle Kutay’a destek eylemlerine başladı. Üniversitedeki çeşitli bölümlerden öğrenciler Dr. Kutay’a destek mesajı yayımladı ve soruşturmanın sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

https://twitter.com/yildizdayanisma/status/1602385381827149849

https://twitter.com/yildizdayanisma/status/1602385398273015837

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KUTAY HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada Dr. Kutay hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “Bir öğretim üyesi alemlere rahmet Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’e, bir gazeteci ise ümmetin en şereflileri Kur’an hafızlarına hakaret etmiş. Çok yazık. Keşke anlamaya çalışsaydılar, severlerdi. Yapılan hakaretler için Başkanlık olarak suç duyurusunda bulunuyoruz.”

Evrensel‘in haberine göre 20 Aralık’ta İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH), Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD), Yeni Nesil’in ve Yeni Hilal’in çağrısıyla bazı grupların YTÜ kampüsünde Dr. Kutay’ı protesto etmek için toplandı fakat özel güvenliğin YTÜ öğrencilerini kampüse almamaya çalıştı.

 

https://twitter.com/yildizdayanisma/status/1605128568668934144