RTÜK’ten Halk TV’ye, TELE 1’e ve FOX TV’ye ceza

RTÜK’ün CHP’den üyesi İlhan Taşcı, üst kurulun Halk TV’ye, TELE 1’e ve FOX TV’ye çeşitli idari para cezaları verdiğini duyurdu


bianet’in haberine göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi İlhan Taşcı, üst kurulun Halk TV’ye, TELE 1’e ve FOX TV’ye çeşitli idari para cezaları verdiğini duyurdu. Üst kurulun verdiği cezaları Twitter hesabından hesabından paylaşan Taşcı, Halk TV’deki Medya Mahallesi programında “terörün mimikle övüldüğü” iddiasıyla programa üç kez “yayın durdurma kararı” verildiğini söyledi.

Taşcı’nın RTÜK kararlarına dair paylaşımı şu şekilde:

“RTÜK, Halk TV’de yayımlanan Medya Mahallesi‘ne üç ayrı ceza verdi. Yayında ‘terör mimikle övüldüğü’ savıyla programın 3 kez durdurulmasına, %3 de para cezasına karar verildi. Aynı programın farklı tarihlerdeki iki ayrı yayınına da %3 para cezası vererek, RTÜK kendi rekorunu kırdı! Prof. Dr. Emre Kongar ile Merdan Yanardağ’ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasını ‘halkın iradesine darbe’ olarak nitelemeleri nedeniyle TELE 1’e %3 idari para cezası verildi. TELE 1’e Açıkça programı nedeniyle de ayrıca % 3 para cezası kararı çıktı.

İlker Karagöz İle Çalar Saat programında, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye dönük sözlerine ilişkin ‘bir tek gün pazara gitse şu cümleyi kurmaya utanır’ sözleri nedeniyle Fox TV’ye %3 idari para cezasına oy çokluğuyla karar verildi.

RTÜK’ün kestiği cezalar, seçime giderken Türkiye’yi ‘karanlığa ve suskunluğa boğma arayışına’ ilişkin önemli bir göstergedir. Medyadan istenen, ülkede % 150’yi bulan enflasyonu göstermemeleri, iktidarı eleştirmemeleri, muhalefetin çözüm önerilerini halka duyurmamaları!”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise konuya dair Twitter hesabından yaptığı açıklamada Taşcı’nın paylaşımlarının “yanlış bir algı oluşturma gayreti içinde kasıtlı bir dezenformasyona neden olduğunu” belirtti.