Haftanın sansür gündemi

Hedef gösterilen Sezen Aksu’ya kamuoyu desteğinin artması, Resmî Gazete’de “Basın ve Yayım Faaliyetleri” genelgesinin yayımlanması, Batman’da Kürtçe standına valilik İstanbul’da ise Kürtçe müziğe polis engeli, ve İHH’nin kitabı nedeniyle ceza alan Hamide Rencüzoğulları’nı icraya vermesi… 25 – 31 Ocak 2021 haftasının sansür gündemini derledik


Carlos Latuff’un karikatürlerine yine soruşturma: (25 Ocak) Sekiz sene önce Brezilyalı çizer Carlos Latuff’un Berkin Elvan ve Somalı madenciler ile ilgili iki karikatürünü paylaşan avukat Efkan Bolaç’a “cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldı.

Sezen Aksu’ya destek büyüyor: (27 Ocak) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef gösterdiği Sezen Aksu’nun yanıt olarak yazdığı şarkı sözleri kısa sürede farklı dillere çevrildi. Aksu’ya sanat dünyasından da destek geldi. 217 sanatçının imzaladığı bildiride, “Sezen Aksu asla yalnız yürümeyecek ve bizler bir kişi dahi eksilmeyeceğiz!” ifadeleri yer aldı.

Resmî Gazete’de “Basın ve Yayım Faaliyetleri” genelgesi yayımlandı: (31 Ocak) 29 Ocak 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Basın ve Yayım Faaliyetleri ile İlgili 2022/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi”nde, bazı televizyon kanallarında yabancı içeriklerin uyarlayarak yayımladığı programların “toplumun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı” ve bunların “yıkıcı etkilerini bertaraf etmek için” gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Batman Valiliği’nden Kürtçe standa engel: (31 Ocak) Batman Valiliği’nin, Kürt Dil Platformu’nun Kürtçenin resmî dil ve eğitim dili olması talebiyle kentte stant açmasına izin vermediği bildirildi.

İstanbul’da Kürtçe müzik yapan kişilere sivil polis müdahalesi: (31 Ocak) HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü, sosyal medyadan bir video paylaşarak, sivil bir polisin İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yapan kişileri engellediğini belirtti.

Habertürk’ten CHP’ye canlı yayın sansürü: (31 Ocak) Habertürk’teki 27 Ocak tarihli Nedir Ne Değildir programında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun iddialarına cevap vermek için yayına bağlanmak isteyen CHP’li milletvekilleri, kanal yönetiminin kendilerine izin vermediğini belirtti.

İHH, kitabı nedeniyle ceza alan Hamide Rencüzoğulları’nı icraya verdi: (31 Ocak) Tekmili Birden IŞİD kitabı nedeniyle İHH tarafından hakkında dava açılan yazar Hamide Rencüzoğulları’na verilen tazminat cezası İHH tarafından işleme konuldu.