İHH, kitabı nedeniyle ceza alan Hamide Rencüzoğulları’nı icraya verdi

‘Tekmili Birden IŞİD’ kitabı nedeniyle İHH tarafından hakkında dava açılan yazar Hamide Rencüzoğulları’na verilen tazminat cezası İHH tarafından işleme konuldu


Yazar Hamide Rencüzoğulları’nın Tekmili Birden IŞİD kitabı hakkında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından “kişilik haklarını ihlal ettiği” gerekçesi ile dava açılmıştı. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi heyetinin Ekim 2021’de verdiği kararda yazar Rencüzoğulları’na ve kitabı basan Tekin Yayınevi’ne 10 bin TL manevi tazminat cezası verilmişti.

sendika.org’un haberine göre İHH, Rencüzoğulları’nın avukatlarının kararı istinafa götürmelerini beklemeden cezayı işleme koyarak yazarı icraya verdi. Siteye demeç veren Hamide Rencüzoğulları, tazminat cezasının istinaf süreci beklenmeden işleme konulmasına tepkisini, “kitabımla ilgili kalan son dava, İHH’nın açtığı tazminat davasıydı. Ne yazık ki onu da kaybettik. Bilirkişi raporu tamamen lehimeyken, üstelik İHH’nın geçmiş yıllarda aynı sebeple dava ettiği bir gazetecinin beraat kararı almasına ve bunu da emsal olarak sunmamıza rağmen, hakim bize ceza vermeyi seçti” sözleriyle dile getirdi.

Rencüzoğulları’nın demecinden bazı bölümler şöyle:

  • “Gerekçeli karar ibret verici durumda. Düşünce ve ifade özgürlüğünün hak olduğuna dair sayfalar dolusu açıklamanın ardından yazarın yani benin araştırmadan, incelemeden, kulaktan solma bilgilerle ithamda bulunduğum iddiasıyla bu karar veriliyor.
    Biz bu kararın çıkacağını zaten bekliyorduk. Çünkü önceki bütün davalarımda bütün deliller somut olarak benim lehimde olmasına rağmen ceza verildi. İstinaf ve ödeme gibi süreçleri beklemeden, avukatlarıma bildirimde bulunmadan İHH direkt icraya verdi. Bu durumda bizi oldukça zora soktu. Bizim gücümüz, fikrimiz, kalemimiz, gerçekleri yazma azmimizdir ama para onlarda. Sonuçta emekçi insanlarız. Belimizi para cezalarıyla bükmeye yeminliler. Dostlar sağ olsun. İstinaf süreci olmasına karşın İHH’nın işlem başlatması üzerine hızlıca bir dayanışma ile bu dosyayı kapadık. Mahkeme 10 bin lira tazminata hükmetti.”
  • “Sadece bu kitabıma yönelik 9 tane dava açıldı. Sadece kitabın toplatılması talebi işlem görmedi. O da İHH tarafından açılmıştı. Kalan 8 davanın birinden beraat ettim, 7’sinde ise kimine hapis kimine para cezaları verildi. Sonuç itibariyle bir kitap 7 kez ceza aldı. IŞİD dışında kitapta yer alıp da beni dava etmeyen kalmadı neredeyse. İHH’nın bir başka tazminat talepli davası ile birlikte Berat Albayrak ve Bilal Erdoğan’da şikayetçi olmuş ve para cezası almıştım. Eğer istinafta dosya benim aleyhime sonuçlanırsa 60 bin liraya yakın ceza daha ödemem gerekecek. Bir yazarın belini bükmek ancak bu şekilde oluyor demek ki. Gerçeklerin ortaya çıkması için bu bedeli göze aldık. Bugün boruları ötüyor olabilir ama hukuk herkese lazım olacak, onlara da lazım olacak ve çok yakında olacak.”
  • “Bu kadar çok kişiyi rahatsız ettiğine göre bu kitabın içeriğinin bilinmesini istemiyorlar demektir. Bu sebepten dolayı, mutlaka daha fazla okunmasını istiyorum. İşledikleri suçların belgelerinin yer aldığı bu kitabın ortadan kaldırılmasını istiyorlar. Daha çok okunmalı. Bir yazar olarak emekli öğretmen olarak, benim tüm servetim bu kitaplarım. O yüzden bu kitaplar üzerinden bir dayanışma talep edebiliriz.”