Haftanın sansür gündemi

Barış ve Dayanışma Konseri’ne kaymakamlık yasağı, Boğaziçi Üniversitesi kayyım yönetiminin film derslerini iptal etmesi, AYM’nin Kürtçe şarkı ile “terör örgütü propagandası” yapıldığına dair verilen cezayı hukuka uygun bulması ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 28 Eylül-5 Ekim 2021 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Barış ve Dayanışma Konseri’ne kaymakamlık yasağı: (28 Eylül) İHD Hatay Şubesi’nin organize ettiği “Barış ve Dayanışma Konseri,” Defne Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde atanan yönetim, film derslerini iptal etti: (29 Eylül) Melih Bulu’nun görevinden alınmasının ardından Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Naci İnci ve yönetimi güz döneminin başlamasına bir hafta kala, üniversitede sekiz senedir film kurgusu üzerine ders veren Özcan Vardar’ın dersinin iptal edildiğini duyurdu.

Hakkari’de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı: (29 Eylül) Hakkari Valiliği kentteki eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süre ile uzattı. Kentte dilek feneri/balon ve drone uçurmak, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler hâlâ yasak.

Oyuncu Ezgi Mola’ya, “tecavüz zanlısına hakaretten” para cezası verildi: (4 Ekim) Tecavüz zanlısı Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında haziran ayında dava açılan oyuncu Ezgi Mola’ya adli para cezası verildi.

Anayasa Mahkemesi, Kürtçe şarkı ile “terör örgütü propagandası” yapıldığına dair verilen cezayı hukuka uygun buldu: (5 Ekim) Anayasa Mahkemesi, Diyarbakır’da Kadri Pervane’nin kullandığı halk otobüsünde yüksek sesle dinlediği Kürtçe şarkı nedeniyle aldığı 2 yıl hapis cezasının hukuka uygun olduğuna karar verdi. Kararda, “terör örgütü propagandası” olduğuna hükmedilen parça nedeniyle Pervane’nin “ifade özgürlüğünün ihlal edilmediği” belirtildi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (28 Eylül-4 Ekim) bianet’in Dilek Doğan ile ilgili haberine ve İBB’nin Meclis Üyesi’nin aldığı ihalelere yönelik haberlere erişim engeli getirildi.