‘Barış ve Dayanışma Konseri’ne kaymakamlık yasağı

İHD Hatay Şubesi’nin organize ettiği “Barış ve Dayanışma Konseri,” Defne Kaymakamlığı tarafından yasaklandı


İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Hatay Şubesi tarafından Defne ilçesinde yapılması planlanan “Barış ve Dayanışma Konseri”nin, 25 Eylül 2021 tarihinde kent kaymakamlığı tarafından korona virüs salgını gerekçesiyle yasaklandığı belirtildi. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre konserde Kaldırım Müzik Topluluğu’nun, Bablisok Erbane Topluluğu’nun ve Grup İsyan Ateşi’nin sahne alması bekleniyordu.

İHD Hatay Şubesi, Antakya Parkı’nda yaptığı basın açıklamasıyla kaymakamlığın yasak kararını protesto etti. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) yanı sıra çok sayıda kişi de destek verdi.

İHD Hatay Şubesi Eş Başkanı Servet Üstün Akbaba açıklamasında yasaklama kararını “hukuksuzluk” olarak tanımladı ve şu sözleri sarf etti: “İptalin içeriği tamamıyla meşru gerekçeleri, insan hakları ve eşitlik ilkesine uygunsuzdur. Dayanışma etkinliğinin barışçıl içeriği ve niteliği, şiddet veya şiddet çağrısı içermediği, halk sağlığını etkileyecek kitle olmadığı ve yasal iznin alındıktan sonra iptali hukuksuzdur. Bu kararın bölgesel yasaklamanın ve genel politikalarının sonucu olduğunu düşünüyoruz. Konserin iptali kararını komik buluyor ve kınıyoruz.”