Oyuncu Ezgi Mola’ya, “tecavüz zanlısına hakaretten” para cezası verildi

Tecavüz zanlısı Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında haziran ayında dava açılan oyuncu Ezgi Mola’ya adli para cezası verildi


Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından oyuncu Ezgi Mola hakkında, 2020 yılında Batman’da İpek Er’e tecavüz edip intiharına sebep olduğu suçlamasıyla yargılanan uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesi ile Haziran 2021’de dava açılmıştı. “Suçun belli bir ağırlığa ulaşmadığı” gerekçesiyle “basit yargılama usulü” olarak dosya üzerinden görüleceğinin açıklandığı ve duruşmasız görülen davada mahkeme kararını açıkladı.

Diken’in haberine göre mahkeme Mola’ya, “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “hakaret” suçlarından 90 günlük adli para cezası verdi. Eylemin alenen gerçekleşmesi nedeniyle artırıma gidilerek 105 güne çıkarılan ceza, “cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri” göz önünde bulundurularak 65 güne indirildi. Böylelikle Ezgi Mola, 65 gün adli para cezasına (5 bin 200 lira) çarptırıldı ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

Mahkemenin gerekçeli kararında; “Dava konusu paylaşım tarihi itibariyle ayrı bir davada sanık olarak henüz yargılama aşamasında olan ve suçlu olup olmadığı konusunda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmayan katılana yönelik olarak, sanığın, ‘tecavüzcü, şerefsiz’ şeklinde paylaşımda bulunmak suretiyle katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir fiil isnat ettiğine kanat getirmiştir. Ayrıca ‘şerefsiz’ kelimesini kullanmak suretiyle de katılana yönelik olarak sövme eyleminde bulunduğu anlaşılmıştır [yazı diline dokunulmamıştır]” ifadelerine yer verildi.