GGM’de tutulan Tiyatrocu Ali Pouransari sınır dışı tehdidi altında

Mahsa Jîna Emînî eylemlerine katıldığı için bir yıl tutuklu kalan, Kanada’ya gitmeyi planlayarak Türkiye’ye gelen İranlı tiyatrocu Ali Pouransari tutuklanarak Tuzla Geri Gönderme Merkezi’ne (GMM) sevk edildi. Pouransari İran’a teslim edilmek isteniyor


Tiyatrocu Ali Pouransari 31 Ağustos’tan beri Tuzla GGM’de tutuluyor. Berivan Kutlu’nun Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Pouransari, Mahsa Jîna Emînî’nin öldürülmesinden sonra Abadan’daki protestolara katıldı ve bir yıl Şiban cezaevinde kaldı, Abadan İstihbarat Dairesi tarafından tehdit edildi ve iki paralı asker tarafından saldırıya uğradı.

Kanada’dan insani vize alan Pouransari, bu sebeple Türkiye’ye geldi ancak 31 Ağustos’ta tutuklanarak GGM’ye gönderildi. MA’ya konuşan arkadaşı şu ifadeleri kullandı:

“Ne yazık ki şu anda ciddi bir sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya. Türkiye’den Kanada’ya gitmek için tek şansı var ve bunu kaçırsın istemiyoruz. Yaşamaya devam etmesi için tek şansı Kanada’ya gitmesi. İran’a giderse neyle suçlanacağını bilemiyoruz.”

Son dönemde birçok sanatçı uluslararası insan hakları hukukuna aykırı biçimde Türkiye’den güvenli olmayan ülkelere sınır dışı ediliyor. GGM ve sınır dışı prosedürleri sanatçılar da dahil olmak üzere herkes için bir cezalandırma aracı olarak kullanılıyor. Bu ay Menaf Osman sınır dışı edilmek isteniyor, Mayıs ayında Asya Alizade sınır dışı edildi ve Ohash hakkında verilen idari gözetim kararı son anda durduruldu.