Rapçi Ohash hakkında sınır dışı kararı

Rapçi Ohash hakkında sosyal medya paylaşımları sebebiyle soruşturma açıldı. 26 Nisan’da Ankara Göç İdaresi’ne görüşmeye çağrıldıktan sonra gözaltına alındı ve sınırdışı kararı verildi. Avukatı tarafından yapılan itiraz sonucunda 6 Mayıs’ta idari gözetim kararı kaldırıldı


Özlem Tuzcuoğlu’nun Yetkin Report’taki haberine göre Ohash (Shahoo Gazeranchi), 30 Mart tarihinde Ankara Tren Garı’nda GBT kontrolünün uzaması nedeniyle treni kaçırdığına ve kontrol sırasında maruz kaldığı polis muamelesine dair sosyal medya üzerinden eleştirel paylaşımlar yapmıştı. Bu paylaşımlar üzerinden Ohash’e soruşturma açıldı.

Başta rapçiler olmak üzere birçok sanatçı ve aktivist, #FreeOhash etiketi ile Ohash’in serbest bırakılması için kampanya düzenledi. Kampanyanın sayfasında Ohash’e yapılan hak ihlalleri şöyle açıklanıyor:

“ ‘Uluslararası Koruma’ kapsamında 7 yıldır Türkiye’de yaşayan İran asıllı sanatçımız (müzisyen) Shahoo Gazeranchi (Ohash); 26.04.2023 tarihinde Göç İdaresi tarafından görüşmeye çağırıldı. Avukatlarımız aracılığıyla katıldığı görüşmenin ardından,
aynı gün haklı bir sebep gösterilmeksizin Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde gözetim altına alındı.

Ardından; “Ankara Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü” tarafından Ohash hakkında, attığı tweetler ve tweette yaşanılan olaylar nedeniyle, “kamu düzenini tehlikeye soktuğu” gerekçesiyle haksız biçimde SINIR DIŞI ETME kararı alındı.

Ohash 26.04.2023 tarihinden itibaren sınır dışı edilmek üzere gözetim altındadır. Ohash (Shahoo Gazeranchi) herhangi bir hedef göstermemiş ve kötü niyetli bir eylemde bulunmamıştır. Mağduriyetine sebep olan olay hakkında özgürce fikir beyan etmek, yaşadığı süreci anlatmak her bireyin en doğal hakkıdır. Avukatlar sürecin takipçisidir. Karara itiraz edilerek, en yakın zamanda Ohash’ın özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.”

Ohash’in avukatı, sosyal medya hesabından 6 Mayıs’ta idari gözetim kararının kaldırıldığını açıkladı.