Tahliye edilen yazar Menaf Osman, GGM’ye götürüldü

30 yıl sonra tahliye edilen yazar Menaf Osman 3 Eylül’de tahliye edildi, hemen fiili olarak gözaltına alınarak önce jandarma karakoluna daha sonra da Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne (GMM) götürüldü


Mart 1993’te 28 yaşındayken Batman’da gözaltına alınan Rojavalı yazar Menaf Osman 30 yıl 6 aylık mahpusluk sürecinden sonra tahliye edildi. Bianet’ten Nedim Türfent’in Osman’ın avukatı Halil Coşkun’la yaptığı röportajda yaşananlar şöyle özetlendi:

“Menaf, Pazar günü tahliye olmasına rağmen Akhisar Jandarma Karakolu’nda fiili olarak gözaltında tutuluyordu. Akşam saatlerinde hastaneye götürdüler. Görüştüğümüz komutanlar, bize Menaf’ı İzmir GGM’ye götüreceklerini söyledi” dedi.

Coşkun, Osman’ın uluslararası hukuka göre sınır dışı edilemeyecek kişiler arasında yer aldığı ve endişeli olduğunu aktarırken “Menaf’a üçüncü bir ülkeye gitmesi ve pasaportunu çıkarabilmesi için kanunda yer alan bir aylık sürenin kendisine verilmesi gerekiyor” dedi.

Coşkun, sınır dışı kararına karşı Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’ne, idari gözetim kararına karşı ise Edirne 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti.