Kürtçe ‘Don Kîxot’ oyununa engel

Çayırova Belediyesi, Amed Şehir Tiyatrosu’nun Kürtçe ‘Don Kîxot’ oyununu, sözleşme yapılmış olmasına rağmen salon vermeyerek engelledi


Şanoya Bajêr a Amedê (Amed Şehir Tiyatrosu) tarafından Miguel de Cervantes’in Don Kişot kitabından Kürtçeye uyarlanan Don Kîxot oyununun 28 Mayıs’taki gösterimi Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) ait Çayırova Belediyesi tarafından engellendi.

Seyme Organizasyon tarafından Kocaeli Çayırova Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde 28 Mayıs’ta sahnelenecek oyun için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen Çayırova Belediyesi son anda “Başka bir organizasyona tahsis edildi” gerekçesiyle oyunu engelledi.

Seyme Organizasyon, tiyatro oyununun yasaklandığını sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Kocaeli’de 28 Mayıs tarihinde @amedtiyatro’nun sahneleyeceği ‘Don Kîxot’ oyunu için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen Çayırova Belediyesi’nce tarafımıza salonun başka bir organizasyona tahsis edildiği bilgisi verilmişti.

13 Mayıs akşamı 22.30’da, mesai saatleri dışında, telefonla tarafımıza aktarılan bu bilgi yaptığımız sözleşmeyi ihlal eden bir tutumdur. Kocaeli ilinde Don Kîxot oyunu ve Aynur Doğan konseri için verilen bu kararlar Kürt kültür ve sanatına dönük kabul edilemez bir yaklaşımdır.”