Boğaziçi’nde “onur” sergisi kayyım rektör tarafından iptal edildi

Boğaziçi Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü, Ateş Alpar’ın fotoğraflarından oluşan “onur” sergisini 11 Haziran’da sergilemek için Kulüpler Arası Kurul’dan onay aldı ancak sergi kayyım rektör Melih Bulu tarafından engellendi. Konuya ilişkin bilgilendirmeyi ise Boğaziçi Direnişi hesabı ve serginin sanatçısı Ateş Alpar, sosyal medya hesaplarından yaptı


Boğaziçi Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü, Ateş Alpar’ın fotoğraflarından oluşan “onur” sergisini 11 Haziran’da sergilemek için Kulüpler Arası Kurul’dan onay almasına rağmen, kayyım rektör Melih Bulu’nun yardımcısı Fazıl Önder Sönmez’in kararıyla kulüp odasına giremedi.

Boğaziçi Direnişi hesabı üzerinden verilen bilgiye göre, Fazıl Önder Sönmez gün içinde etkinliği onaylamadığını belirterek kulübün görüşme talebini “işi ve acelesi olması” sebebiyle reddetti.

Öğrenciler kampüste gerçekleştirdikleri Onur Yürüyüşü’nde Ateş Alpar’ın engellenen fotoğraflarını sergiledi. 

ATEŞ ALPAR: “HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ”

Serginin sanatçısı Ateş Alpar da gelişmeleri kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşarak şunları söyledi:

“Boğaziçi Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü (BÜFOK) tarafından düzenlenen, Güney Meydan’da açılan Onur’ adlı fotoğraf sergim, Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü tarafından iptal edildi.

Bugün başlayacağı duyurulan sergiye, dışarıdan herhangi bir katılım (ben dahil) engellenmişti. Buna rağmen serginin gerçekleşmesi beklenirken, iktidar zihniyetinin yasakçı, baskıcı uygulamalarından biriyle karşılaştık.

Bu yasak aynı zamanda erkek-devlet sistemin düşman politikalarla hakları gaspetmeye çalışarak yaşamları yok saymasının somut bir sonucudur. Kendini sonsuz kere çoğaltan bir tanıklıkla yüz yüze olsak da tüm sular çatlağını bulana kadar, her şeye rağmen buradayız.

Hiçbir yere gitmiyoruz!”