Boğaziçi Üniversitesi’nde film gösterimine ve sergiye engel

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü’nün kampüsteki Mithat Alam Film Merkezi’nde yapacağı ‘F Tipi Film’ (2012) adlı filmin gösterimi ve yönetmenle yapacakları söyleşi ile Hayata Dönüş Operasyonu ile ilgili sergi, Öğrenci İşleri Dekanlığı tarafından iptal edildi


Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü’nün (BÜSOS) 20 Aralık 2021 Pazartesi günü kampüste bulunan Mithat Alam Film Merkezi’nde (MAFM) yapacağı ve gerekli izinlerin alındığı F Tipi Film (2012) adlı filmin gösterimi ve yönetmenle yapacakları söyleşi, Öğrenci İşleri Dekanı Fazıl Önder Sönmez tarafından “uygun görülmediği” için iptal edildi. Kulübün Hayata Dönüş Operasyonu ile ilgili yapacağı sergi de aynı nedenle iptal edildi.

Film gösterimi ve sergi BÜSOS’un kampüs içerisinde Türkiye cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek ve ceza infaz sisteminin sorgulanmadan kabul görmüş gerçeklerini tartışmaya açmak amacıyla yedi yıldır yürüttüğü ‘Kol Düğmeleri’ projesi kapsamında yapılacaktı.

BÜSOS konu hakkında bir açıklama yayımlayarak, bütün engellemelere rağmen mahpus haklarına ve hapishanelerle ilgili hak savunuculuğu çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti. Ayrıca F Tipi Film’in geçmiş yıllarda sinemada gösterime girmiş yasal bir film olduğunu da belirtti. BÜSOS geçtiğimiz sene, kampüs içerisinde 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu’nu konu alan bir sergi düzenleyebilmişken bu sene aynı etkinliğin engellenmiş olduğunu da vurguladı.

BÜSOS açıklamasında, üniversiteye kayyım rektör atandığından beri kampüs içerisinde, haksız uygulamalara dair herhangi bir çağrışım yapacak ses ve görüntülerin de yönetim tarafından engellendiğini belirtti.